Furianti

Titul v originále:

Autor: Hynek Skoták
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

Hynek Skoták

FURIANTI

6 m, 3 ž

hořká komedie

Aktuální společenská satira vychází se skutečných událostí, kdy bylo zjištěno, že někteří lidé mají vydlážděny dvorky svých domů náhrobky z opuštěných či zničených židovských hřbitovů. Autor nekompromisně postihuje charaktery typických českých (moravských) čecháčkovských furiantů.

Ve vesnickém domku na Moravě žije Petr s Andreou, jejich dcera Sára a otčím Andrey Ladislav. Život jim rozčísne návštěva Starosty s Herzogem, zástupcem židovské obce. Ten má zájem o dlažbu na jejich zanedbaném dvorku. Jde totiž o žulové náhrobky z místního židovského hřbitova, který si lidé po odsunu židů rozebrali. Kdysi je tam navezl Dědek, který byl v obci tajemníkem - za nacistů i za komunistů. Židovská obec nabízí i více než velkorysé finanční vyrovnání. Pro životem unavenou rodinku se tak najednou otevírají dosud netušené možnosti. Může si opravit celý dům, koupit auto nebo jet na dovolenou. Mozkové závity se roztáčí na plné obrátky. Zvládnou příval nečekaného štěstí? Jediný, kdo nemá radost, je Sára. Hebrejské nápisy na kamenech si oblíbila a nechce o ně přijít. Jenže na její pocity teď není čas. Historie se nebude opakovat.

Rodinka požaduje za náhrobky stále více peněz, avšak nakonec se ukáže, že náhrobky bude muset odevzdat zadarmo jakožto kulturní dědictví. Mezitím si však otec půjčil tučnou finanční částku, takže se zadlužil. Pomstí se tím, že nechá svůj dvorek zalít betonem. Ovšem jedná se o český šmejd, takže beton bohužel nezačne tvrdnout…

Hra byla oceněna 2. místem v Anonymní dramatické soutěži 2017.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz