Furor

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Lutz Hübner, Sarah Nemitz (Německo)

FUROR (ZÁŠŤ)

2 m, 1 ž

Právě v rozhodující fázi svého volebního boje o úřad primátora jednoho velkého města se vedoucímu jednoho odboru jednoho ministerstva Heiku Braubachovi přihodí nehoda. Kousek od nádraží srazí autem mladíka, který na následky zranění skončí na vozíku. Braubach je sice naprosto nevinný (mladík byl zcela pod vlivem drog a vkročil do vozovky), rozhodne se ale, ačkoli až po více než měsíci, vyhledat matku postiženého a společně s ní vymyslet adekvátní pomoc pro jejího syna ležícího stále v nemocnici.

Matka pracuje jako pečovatelka v domově seniorů a nemá dost peněz, zprvu se staví k Braubachovým návrhům zdrženlivě, začne si ji ale získávat. Vše se zdá být na dobré cestě, nicméně se náhle objeví bratranec oběti a ten se rozhodne konečně pro svoji pomstu – zničit dle jeho mínění cynického, arogantního a po moci bažícího politika. V Braubachovi vidí exemplární případ politika, jehož je potřeba spravedlivě znemožnit, a začne ho vydírat. A tak se mezi oběma rozhoří souboj argumentů – na jedné straně etablovaný, pragmatický politik, na druhé mladý muž s extrémními názory, které živí zklamání, vztek a nenávist.

Autoři patří k nejúspěšnějším dramatikům současného německého divadla. V této hře si kladou otázku, jak v naší demokratické společnosti mohou korodovat hodnoty a co může zkompromitovat politická jednání. Jde o akutní společenské problémy jako věčně naštvaní občané, nenávistná rétorika, fake news, mediální lži i všudypřítomná moc pouhého mobilu s internetem, jenž k vydírání bohatě stačí.

Hra byla uvedena v listopadu 2018 v Schauspiel Frankfurt.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz