Further than the Furthest Thing

Titul v originále: Further than the Furthest Thing

Autor: Zinnie Harris
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Zinnie Harris(ová) (Velká Británie)
FURTHER THAN THE FURTHEST THING (DÁL NEŽ NEJDÁL - NA KONCI SVĚTA)
3 m, 2 ž

Na osamoceném ostrově uprostřed oceánu, kam loď přijíždí jen jednou za několik měsíců, žije jen sedm rodin. Přetrvávají tu původní rodové vazby, tradice ale i pokora před velikostí a mocí přírody. A ostrov a jeho obyvatelé mají také svá tajemství...
Jednou toužebně očekávanou lodí přijíždí na ostrov za Billem a Mill jejich nevlastní syn Francis. S sebou nečekaně přiváží podnikatele a obchodníka pana Hansena, který seznamuje Billa a Mill se svým plánem -vybudovat na ostrově pobočku továrny na lov a zpracování langust.
Mill je nápadem okouzlena, Bill se ale panu Hansenovi postaví. Vymíní si, že o přítomnosti takového podniku musí svou volbou rozhodnout všichni obyvatelé ostrova. Výsledek tohoto hlasování je překvapivý: obyvatelé ostrova nápad přijímají, ale rozhodnutí překazí Francis, který doposud vystupoval jako pravá ruka pana Hansena.
Francis se po příjezdu setkává se svou dřívější láskou Rebekou, kterou při své poslední cestě z ostrova opustil.Zjišťuje, že Rebeka je těhotná. Náhle se narychlo a definitivně rozhodne opustit ostrov. Mill klade toto Francisovo rozhodnutí za vinu Billovi a prohlásí, že pokud odjede Francis, ona pojede s ním. Bill přemluví Rebeku, aby očekávané dítě prohlásila za Francisovo, a tím zabránila odjezdu. Protislužbou má být zlikvidování nechtěného dítěte po jeho narození. K tomu dojde právě v plánovaný den svatby Francise a Rebeky. Narození a usmrcení dítěte však provází další tragická událost - sopka na ostrově začne vrchlit lávu a všichni obyvatelé musí být evakuováni.
Další část hry se odehrává v anglickém Southhamptonu, kde někdejší obyvatelé ostrova pracují v továrně pana Hansena. Věří, že jejich útrpný pobyt zde je jen dočasný, ale jednou oznámí pan Hansen Mill, že ostrov byl vulkánem zcela zničen. Pro obyvatele je to šok, ale Mill si vynutí možnost jet se na ostrov alespoň podívat a pro cestu je dokonce ochotna prozradit anglickým médiím největší tajemství ostrova - v minulosti tu v době velkého nedostatku bylo vybráno sedmnáct obyvatel ke smrti hladem, tak aby si ostatní mohli mezi sebe rozdělit potraviny a přežít. Z tajného rozhovoru mezi Billem a panem Hansenem však zjišťujeme, že ostrov nebyl zničen a pana Hansena vedly k této verzi pouze pragmatické důvody.
Ostrované se nakonec rozhodnou odjet zpět na ostrov. Zůstává jen Francis - svou duší věčně bloudící mezi syrovostí i čistotou ostrova a poněkud zvrácenou civilizací Anglie.
Hra byla uvedena v Traverse Theatre v Edinburghu v roce 2000.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz