GABE / GIFT

Titul v originále: GABE / GIFT

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 5

Händl Klaus (Rakousko)

GABE/GIFT (DAR/GIFT/JED)

5 m, 5 ž

Autor je věrný svému způsobu psaní a opět nás noří do tajemného, absurdního a temného, mnohdy nejednoznačného světa svého precizního jazyka, na kterém jsou jeho muzikálně prokomponované hry postaveny (z naší nabídky připomínáme např. Temně lákavý svět či Muž se smutnýma očima). Hra poněkud připomíná atmosférou např. slavnou zfilmovanou Fuchsovu novelu Spalovač mrtvol.

Manželé Müllertovi chtějí zařídit se svým synem Bertem ve sklepě světle vykachlíkovanou „odpočinkovou místnost“. Renovační práce otce, šéfinspektora u policie, unavují, leží vyčerpaný na podlaze a táhne Berta blíž a blíž k sobě... Matka přináší nůž – otec má být odstraněn z cesty...

Z lesíka na kraji sídliště fotí dva turisté domy. Jsou přistiženy Bertovou ženou Barbarou, jež je policistka. Ta nejdříve podezřelý pár napomíná, poté se jim přátelsky nabídne, že je provede městem. Secesní koupaliště, které vytápí sousedící krematorium, a veřejná prostranství, jež má na starosti zahradník Bert. Prohlídka končí u domu Müllertových, kde návštěvníci předají hostiteli jako dárek mapu pokladu od bývalého vězně. Pod stromem v zahradě sousedů má být cosi zakopáno. Po náročném nočním hledání, kterého se účastní i sousedé, se všichni sejdou s vyhrabanou železnou bednou ve sklepě Müllertových. Ale místo aby všichni znovu nabyli sil, leží na konci, stejně jako na začátku Bertův otec, na podlaze klinicky čisté odpočinkové místnosti...

„Händl Klaus nepřehledně rozmazává hranice mezi životem a smrtí, čas děje a čas věčnosti říše mrtvých. To platí především pro základnu hry, sklep, který pohlcuje lidi a jejich tajemství. Příslovečný sen o mrtvole ve sklepě je vnitřním světem čistotného vnějšího světa postav, policistů a pořádných lidí, kteří se zdánlivě drží pravidel.“ (Theater heute ročenka 2012).

Připravujeme překlad do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz