Gargantua

Titul v originále: Gargantua

Autor: Carl Grose
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 7

Carl Grose (Velká Británie)

GARGANTUA

9 m, 6 ž + plus sbory (role lze slučovat)

Absurdní komedie, ne-li přímo groteska, v níž dochází ke znovuoživení gargantuovského mýtu.

V Skanton Marsh, zapomenutém maloměstě, se narodí Hugh Mungus. Jeho matka Mini dlouho odmítala porodit, a tak po dvaadvaceti měsících přijde na svět skutečné monstrum, které jeho rodiče těžko uživí. Obří dítě chtějí ve svůj prospěch využít všichni: Regina Buxley, místní obchodnice s majonézou, která v městečku právě otvírá „mega obchoďák“ dalece přesahující potřeby místních, by ho ráda měla na propagaci, zatímco profesor Julian Swan by ho chtěl ve svém institutu naklonovat a využít pro armádní účely. Svět zírá na děcko, které dělá své první kroky a zároveň jak maliny polyká náhodné kolemjdoucí. Zoufalí rodiče v problematické ekonomické situaci dítě nakonec slíbí Regině, než si ho však stačí vzít, unášejí ho Swanovi agenti. Rodiče se pro něj spolu s Reginou vydávají, ale jsou zneškodněni ve chvíli, kdy jejich obří synek poprvé řekne máma a táta. Zmoci Gargantuovského drobečka (po několika dnech má velikost kostela) se ale nepodaří ani vládě; Gargantua se osvobozuje a vydá se zničit zemi, to vše za bedlivé účasti televizních kamer.

Hra vznikla a byla uvedena v rámci programu National Theatre Connections v roce 2011 v podání různých středoškolských divadelních společností. Londýnské národní divadlo ročně podnítí vznik deseti her, které pak hrají divadelní skupiny mladých po celé velké Británii. Ty pak účinkují i na festivale Connections, který se koná v profesionálním divadle v dané oblasti; na závěr pak vybraná skupina účinkuje i na konci festivalu přímo v Národním divadle. Některé hry se pak dostávají na repertoár ND.

Carl Grose (1975) pochází z Cornwallu. Je dramatik, herec a režisér, patnáct let působil v divadle Kneehight. Spoluzaložil divadlo Cornish a filmovou produkční společnost. Mezi jeho texty patří Untitled Play (Hra bez názvu) pro Royal Shakespeare Company nebo Burn Me Dead (Upal mě) pro National Theatre Studio inspirovaná Bulgakovovým románem Mistr a Markétka. Od roku 1994 napsal více než desítku her, které získaly různá ocenění, natočil dva krátké filmy a pracoval i pro rádio.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz