Gazeta "Russkij Invalid" za 18 Ijulja

Titul v originále: Gazeta "Russkij Invalid" za 18 Ijulja

Autor: Michail Ugarov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 2

Michail Ugarov (*1956 v Archangelsku, Rusko)

GAZETA "RUSSKIJ INVALID" ZA 18 IJULJA

(VÝTISK "RUSKÉHO INVALIDY" Z 18. ČERVENCE)

2 m, 2 ž

Prostý děj plný stesku a ironie se odehrává během návštěvy synovce a neteře u starého strýce, který už nějakou dobu nevychází z domu. Žije v bytě se svou hospodyní Njutou, která ke konverzaci pravidelně přispívá poznámkami o významu jídla a správné životosprávy v těch nejméně vhodných okamžicích.

Strýc Ivan Pavlovič je nešťastný člověk. Postupně najevo vychází pravá příčina jeho smutku - před nedávnem utekl z města s vdanou ženou. Když je ale našel její manžel, vrátila se k němu a Ivanu Pavloviči zůstaly na krku nemalé výdaje. Vliv peněz na lásku jsou tématem i pro synovce Aljošu, který se kvůli majetku chce oženit se starou nevěstou.

Bývalá milenka strýci vytrvale píše dopisy, které strýc ignoruje. Tentokrát ale dostal vzkaz vyzývající ho k novém útěku. Milenka dokonce stanovila i místo a čas schůzky - je to už dnes.

Ivan Pavlovič ji však ignoruje. Hra končí jeho divokým monologem o tom, jak nenávidí lajdácký pravopis (vynechaný tvrdý znak je pro něj stejnou lží jako milenecká zrada) a všechnu nepravdu - lživá líčení romantické lásky v beletrii, příběhy, které mají konec (v životě přece žádné konce kromě smrti neexistují).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz