Gelbe Tapete

Titul v originále: Gelbe Tapete (The Yellow Wallpaper)

Autor: Toni Richter
Žánr: hra, drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

DIE GELBE TAPETE (The Yellow Wallpaper / Žlutá tapeta)

drama / dramatizace stejnojmenné psychologické povídky Charlotte Perkins Gilmanové z roku 1892

Na konci 19. století se objevil fenomén v léčbě psychických onemocnění u žen. Šlo o tzv. rest cure, tedy „léčbu klidem“ – podle učených mužů tehdejší patriarchální společnosti musel na hysterii či depresi pomáhat naprostý klid, hodně spánku a absence vzruchů a námahy. To pro ženy znamenalo nejen plíživé „zneschopňování“ jejich obvyklých činností a odcizení normálnímu životu, nýbrž např. také zákaz věnovat se umění.  Co tato léčba udělala s psychikou postižených, je dnes stejně jako tehdy nepochopitelné.

Uznávaný lékař se s manželkou přestěhuje na tři měsíce na venkov. Manželka potřebuje hodně odpočívat, protože jí „není dobře". Aby se zvýšila šance na obnovu jejího duševního stavu, je od všeho odříznuta. Kromě hospodyně Jenny a Mary, která se stará o dítě, má neustále u sebe jen svého starostlivého manžela - ve velké místnosti, odsouzená k nečinnosti, je ponechána pouze sama sobě. A s každým dalším dnem se ta podivná a protivná žlutá tapeta, na níž je nucena se dívat, stává její posedlostí…

Adaptace autobiografické povídky Ch. P. Gilmanové má osvětlit tehdejší společenské poměry a poskytnout podněty k zamyšlení nad otázkami současnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz