Genannt Gospodin

Titul v originále: Genannt Gospodin

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Philipp Löhle (Německo)

GENANNT GOSPODIN (JMÉNEM HOSPODIN)

2 m, 1ž, hrají více postav

Kdysi dávno, když měl ještě Hospodin u sebe lamu, byl svět v pořádku. Ale dnes? Greenpeace mu lamu zabavil a Hospodin neví, co si počít. Porozumění nenajde ani u Anetty, která ho opouští, ani u přátel. Jedni ho přivedou na „správnou" cestu peněz a materiálního vlastnictví, druzí zneužijí jeho bezelstnost a názor na svět ku vlastnímu prospěchu. A tak se např. Anetta nechá Hospodinem zastoupit na pohřbu či Norbert vyškemrá jeho poslední kus nábytku, televizor, pro svoji průkopnickou uměleckou instalaci „tempus fuck it". Ani vlastní matka nemá pro Hospodina sluchu. Když pak proti své vůli přijde k tašce plné peněz, začne se o něj zajímat kromě přátel i policie.

Autor vtipným příběhem popisuje naší globalizovanou kapitalistickou současnost z pohledu jejího outsidera. Text není zas až tak sarkastický, jako spíš bláznivě šaškovský. Hospodin žije svými dogmaty a jedná neagresivně, z pohledu okolí naivně, jako by ho všechny lži okolí zdánlivě nezajímaly - ale zajímají.

Jde o střízlivý, ale i poetický jevištní experiment, jehož kvality mj. dokazuje, že text byl nominován s dalšími sedmi do soutěže o nejlepší německy psanou současnou hru, a bude tak uveden v rámci festivalu současné německé dramatiky v Mülheimu 2008. Hru uvedl Schauspielhaus Bochum.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz