Gespräch wegen der Kürbisse

Titul v originále:

Autor: Jakob Nolte
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: ženy 2

Jakob Nolte (Německo)

ROZHOVOR KVŮLI DÝNI (GESPRÄCH WEGEN DER KÜRBISSE)

přeložila Veronika Jičínská a kolektiv

2 ž

konverzační komedie

Hra na půdorysu absurdní grotesky. Dvě kamarádky, obě prožívající životné krize, si zajdou na kávu. Znají se už dlouho a dobře. Po chvíli bezstarostného klábosení o novinkách dochází k prvnímu konfliktu kvůli zdánlivé maličkosti – historka z dovolené o zvuku vydlabané dýně u Egejského moře je záminkou ke stále se stupňující, absurdně groteskní výměně úderů. Afektované ženy začnou ztrácet hranice mezi realitou a vychloubačstvím, fakta a vzpomínky se mísí s představami. Jeden otec má být zavražděn Mossadem, druhý prý spáchal sebevraždu v severní Číně… Je zde zpřítomňován státní projekt odstraňování mrtvol do vesmíru, reálné životní koncepty se šmahem a rázně smétají ze stolu.

Autor vytvořil pro dvě skvělé herečky výstižnou miniaturu dnešní neurotické společnosti, v níž může být pod každou palmou zahrabána mrtvola. Hra patří ke třem vítězným textům, které byly vybrány na přehlídku nových autorů Autorentheatertage Berlin 2016.

U nás byla hra uvedena jako scénické čtení v rámci projektu Překročit hranice v Činoherním studiu Ústí nad Labem v říjnu 2019.

Jakob Nolte (1988) studoval v Berlíně scénické psaní, jeho krátká hra Agnes byla uvedena na jaře 2013 v Landestheater Salzburg, poté byly jeho krátké hry uvedeny na mnoha scénách, hra Das Tierreich získala v roce 2013 ocenění Brüder-Grimm-Preis, se hrou Helmut Kohl läuft durch Bonn byl pozván na Autorentheatertage 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz