Gethsemane

Titul v originále: Gethsemane

Autor: David Hare
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 4

David Hare (Velká Británie)

GETHSEMANY / NEVZDÁVEJ TO (GETHSEMANE)

přeložil Michal Zahálka

5 m, 4 ž

Hra z roku Davida Harea (premiéra v listopadu 08 v Národním divadle v Londýně) je volným pokračováním jeho cyklu „her o stavu Británie" z 90. let. Děj se točí kolem (fiktivních) členů současného britského labouristického kabinetu - ministryně vnitra Meredith Guestové, premiéra Aleca Beasleyho (značně připomínajícího Tonyho Blaira) a jejich oficiálních i neoficiálních poradců. Do jejich týmu je právě uveden i bývalý policista Mike Drysdale. Mikeova žena, bývalá učitelka Lori se stane hlavní protihráčkou Meredith a jejího politického klanu. Je totiž povolána aby pomohla řešit Meredithin rodinný problém, jenž hrozí zničit její kariéru. Lori totiž bývala oblíbenou učitelkou Meredithiny dcery Suzette, kterou její matka proti její vůli převedla ze státní do privilegované soukromé školy. Šestnáctiletá Suzette se navíc cítí být rodiči zanedbávána (i její otec se raději věnuje podezřelému obchodování s Východní Evropou) a ač nadprůměrně inteligentní, vydá se cestou pubertálního protestu. Je obviněna z užívání drog a při orgii na domácí party se mj. vyspí s bulvárním novinářem, kterého navíc hojně zásobí fakty ze svého života.
Navzdory snahám stranické šedé eminence, fund-raisera Otto Fallona a Meredithiny poradkyně Monique skandál propukne v plné síle (Meredithin muž začne být navíc soudně stíhán). Meredith se však nevzdá, odmítne premiérovo doporučení rezignovat a svůj politický boj nejspíš vyhraje. Ovšem za cenu zřejmě již trvalého odcizení své dcery. Suzette se v doprovodu Lori před novináři skrývá na Sicílii. Odcizení se však prohlubuje i mezi Lori a Mikem, který se stále více zaplétá do neformálních mocenských struktur. Hare se zručností sobě vlastní zobrazuje pragmatický svět dnešní (nejen britské) politiky, jež odhodila s ideologií i ideje a v řízení země se drží jediného příkazu: najít takové řešení problému, které „funguje". Nezastírá však ani dopady takového zvěcnění na individuální morálku.
Česká premiéra proběhla v květnu 2015 v Divadle na Vinohradech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz