Ghost-Writer

Titul v originále: Ghost-Writer

Autor: Michael Hollinger
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Michael Hollinger (USA)

GHOST – WRITER (SPISOVATEL – DUCH)

1 m, 2 ž

Spisovatel Franklin Woolse zemře v půlce věty. Jeho sekretářka Myra, která je mu již několik let oddanou pomocnicí, ale nepřestává psát, jako by jeho diktování nikdy neskončilo. Navzdory podezíravosti vdovy po spisovateli, krvežíznivých novinářů i odborné veřejnosti se rozhodne poslední román dokončit. Nařčení z plagiátorství odmítá s tvrzením, že ona je stále jen písařka, jež zapisuje Woolsova slova.

Příběh, jenž se odehrává v New Yorku na začátku 20. století, je komorní sondou do světa literární tvorby, ve kterém ticho a samota otevírají dveře do nekonečného a nesmírně bohatého vnitřního světa, ve kterém se stírá hranice mezi tím, co je skutečné, a co existuje pouze v představách. Obecenstvo se ve hře ocitá v roli návštěvníka, kterému Myra vypráví svůj příběh a kterému se snaží ospravedlnit své pohnutky. Diváci tak mohou společně s ní napjatě čekat na okamžik, kdy se z ticha vynoří první věty, které pan Woolse jako spisovatel ze staré školy diktuje již ve finální podobě přímo z hlavy. Tempo hry se pak stupňuje s rytmickými údery do psacího stroje, občas přerušovanými nepřátelským zvoněním telefonu, který neustále narušuje intimitu mezi spisovatelem a jeho spolupracovnicí...

V neposlední řadě je totiž hra také příběhem nenaplněné lásky, ve kterou díky společné vášni pro slova a literaturu přerostl původně profesionální vztah.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz