Girl With Red Hair

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Sharman Macdonald (Velká Británie)

GIRL WITH RED HAIR (ZRZAVÁ DÍVKA)

2 m, 3 ž (8 postav)

Roslyn byla hezká, mladá a chtěla se stát zpěvačkou. Cestou z prvního vystoupení ale unavený řidič usnul za volantem a Roslyn nehodu nepřežila. Teď už od její smrti uplynul rok. Život malé obce na skotském pobřeží jde dál, ale neštěstí ještě stále visí ve vzduchu. Lidé, součástí jejichž života Roslyn byla, se teprve učí, jak žít bez ní.

Hra, která z dialogů osmi postav, staví jedinečnou atmosféru jednoho odpoledne, v podstatě nemá děj, ovšem nepostrádá napětí - udržuje pomalé, ale vyrovnané tempo a postupně nechává postavy dospět k proměně svých postojů. Nastává čas pohřbít minulost a jít dál.

Matka Roslyn, Cath, pracuje v malém penzionu, manžel ji po neštěstí opustil. V podniku se objeví řidič Stuart, kterého závada na automobilu přinutila zůstat v městečku. Nepokrytě jí dává najevo svůj zájem. Cathina strnulost a apatie postupně ustupuje.

Třináctiletá Izzy ráda velí a ráda se poslouchá. Roslyn byla její babysitterka. Od její smrti Izzy se svou kamarádkou Pam, kterou už to dávno přestalo bavit, hraje nekonečnou hru na Roslyn, její pohřeb, poslední rozhovor s matkou, na to, jak těsně před svou smrtí Mattovi darovala náramek. V její hře se odráží Izzyina romantická fascinace smrtí, potřeba sebeprosazení a možná i dětská láska k Mattovi, Roslyninu příteli. Dávno před Roslyninou smrtí je Izzy tajně sledovala. Pam se rozzlobí a aby udělala celé hloupé hře konec, zahodí Izzyin památeční náramek, který ke své hře používají, do moře.

Matt dál tráví spoustu čas u moře, kde často pobýval s Roslyn. Dokonce své mrtvé dívce napíše jímavý dopis, v němž s ní mluví, jako by byla stále nablízku. Teď ale chodí s Corinne, která neukončeností jeho předchozího stavu samozřejmě trpí. Matt se vzdá svého posledního dárku od Roslyn a dá ho Izzy, která přišla o svůj, a posune se tak – stejně jako Cath nebo Izzy - dál směrem k budoucnosti, k životu.

Jímavá hra byla uvedena v edinburském Royal Lyceum Theatre v únoru 2005.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz