Glorie

Titul v originále: Gloria

Autor: Branden Jacobs-Jenkins
Žánr: černá komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Branden Jacobs-Jenkins (USA)

GLORIE (GLORIA)

přeložila Jitka Sloupová

3 m, 3 ž

černá komedie

Satirická černá komedie z mediálního prostředí. Autor nás nejprve zavádí do redakce velkého newyorského týdeníku, v níž se odehrává pracovní život redaktorů, editorů, jejich asistentů a praktikantů. Více či méně skrývaná ambicióznost a z ní vyplývající frustrace začínajících dvacátníků i zkušených čtyřicátníků probublává jen tu a tam ve stescích nad zrušeným automatem na kávu či nad nekrologem právě zesnuvší rockové hvězdy, který je třeba stihnout do hořící uzávěrky. Jediným tmelícím tématem v sousedících kójích redakčního open-space je včerejší oslava nového bytu starší kolegyně Glorie, na kterou nakonec šel pouze počínající notorik Dean, protože všichni ostatní považovali její pozvání za citové vydírání… Ale i na tuto událost by se rychle zapomnělo, nebýt toho, že Gloria občas projde kancelářemi a upřeně na kolegy zírá. Uprostřed dne se ovšem v nitru redakce ozve střelba… Gloria postřílí více než desítku kolegů - z těch, které jsme poznali, přežijí jen Dean – protože jediný přišel na její večírek – a Kendra, která prostě jen odběhla pro kávu do Starbuck´s.

Po několika měsících se právě Dean a Kendra setkají v kavárně. Dean po zotavení s prožitého traumatu dokončuje biografický román, který začal psát už dlouho před tragédií, ale díky ní na něj získal výhodnou smlouvu. Chce se však domluvit s Kendrou, která rovněž ohlásila svůj úmysl napsat knihu o Glorii a jejích obětech. Právem se obává, že ho v ní ve své ambicióznosti a bezskrupulóznosti znectí. Jejich schůzka neskončí dobře. V tu chvíli do kavárny přijde i Nan, Deanova bývalá šéfová, která se při střelbě zachránila ve vedlejší kanceláři pod stolem a ve stejnou chvíli si uvědomila, že je těhotná. Přítelkyně ji přemlouvá, aby i ona napsala o svém existenciálním zážitku knihu.

Asi o pět let později se v holywoodské společnosti připravuje filmová verze události – „projekt Gloria“. Předlohou ovšem nebude Deanova kniha (nikdy ji totiž nedokončil), ale ani Kendřina. Společnost zakoupila práva na poněkud kýčovitý román, který napsala Nan.

Skvěle napsaná hra, v níž se z výmluvných detailů skládá obraz posledních generací nejen amerických intelektuálů, měla premiéru 28. května 2015 v newyorském Vineyard Theater. Hra byla nominována na Pulitzerovu cenu za drama za rok 2016. Česká premiéra proběhla v MD Zlín v lednu 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz