God of Hell

Titul v originále: God of Hell

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 1

Sam Shepard (USA)

GOD OF HELL (Bůh pekla)

3 m, 1 ž

Odehrává se v interiéru odlehlé farmy na Wisconsinu.

Prostí manželé Emma a Frank žijína odlehlé farmě ve Wisconsinu. On miluje své jalovice stejně jako svou ženu, ona má oči jen pro něj a pro své kytičky. Žijí si klidně, zapomenuti Bohem i lidmi, bez politickýchi společenských ambicí. Až do té doby, kdy do jejich domku vstoupí jakýsi pan Haynes, údajně dávný Frankův přítel, snad jakýsi vědec (?). Zvláštní znamení - světélkuje. S ním přichází do poklidné domácnosti zkáza, aniž to ti dva prostí lidé zpočátku tuší. Z ničeho nic se objeví záhadný zástupce vlády pan Welch. Nejprve vypadá jen jako jakýsi kafkovský úředník, vyptává se na počet místností, na poměry rodiny a pak zase mizí. Jak se ale ukáže, je to pronásledovatel záhadného uprchlíka Haynese (připomínajícího rebela Winstona z Orwellova románu 1984). Emma jen s údivem a později úděsem sleduje, jak Welch postupně rozkládá všechny její životní jistoty. Nejprve vystraší Franka informací o tom, že Haynes je veřejný nepřítel, který kontaminuje vše kolem sebe. Frank se pod jeho vlivem podezřele rychle proměňuje - v další scéně se dozvídáme, že prodal své milované jalovice, dobrovolně si oblékl „úřednickou uniformu", stal se „jedním z nich". Když Welch, poté co dal zmučit Haynese, vyzve oba manžele, aby opustili svůj domov a dali se do služeb obrany státu, Frank (jako po operaci mozku) ukázněně odchází se stejně zmanipulovaným Haynesem, zatímco zoufalá Emma zůstává opuštěna.

Vodítko ke hře dává krátký dialog, v němž se Hayneshovoří o plutoniu, radioaktivním prvku, který zůstává aktivní více než 500 let a způsobuje genetické mutace všeho živého. Prvek bez chuti, bez zápachu, neviditelný - pojmenovaný po bohu pekla (podsvětí) Plutovi.

Autor si mimo jiné v postavě státního agenta pohrává se jménem republikánského fašisty Welche, který se před očima z vlezlého agenta postupně proměňuje v schopného manipulátora, svými argumenty ničícího všechny jistoty života obyčejných nevinných lidí. Nejen v postavě Haynese připomíná hra Orwellovu futuristickou vizi světa z novely 1984.

jso

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz