Golden Child

Titul v originále: Golden Child

Autor: David Henry Hwang
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

David Henry Hwang (USA)

GOLDEN CHILD (ZLATÉ DÍTĚ)

2 m, 4 ž

Andrew Kwong, původem Číňan žijící na Manhattanu, je už potřetí ženatý, ale rodinu se zatím založit nechystá. Jeho matka Ahn si stěžuje, proč musí tak dlouho čekat, aby se stala babičkou. Začne synovi vyprávět příběh svojí rodiny. Vypráví o svém otci, který měl tři manželky, a život jeho rodiny byl podřízen tradičním pravidlům dodržovaným v Číně po věky. Praktikované náboženství bylo založeno na uctívání předků oběťmi u rodinného oltáře v domě. Vztahy v domácnosti se třemi manželkami byly velmi složité, ale vše mělo svůj pevný řád, dokud se manžel s dobrým úmyslem nerozhodl pro dramatickou změnu, která měla pak pro celou rodinu tragické následky.

Otec Ahn Tieng-Bin byl obchodník. Po jedné z dlouhých cest v cizině se rozhodl přestoupit na křesťanství. Oslněn moderním způsobem života, snaží se ho prosazovat i doma a zve na pravidelné návštěvy křesťanského duchovního, aby rodinu vyučoval. Manželky soupeřící o Tieng-Binovu přízeň a o moc se mu snaží zavděčit. Tieng-Bin rozvazuje své dceři Ahn chodidla, která se v Číně ženám tradičně svazovala, aby nerostla. Manželky vědí, že křesťanští muži mají vždy jen jednu ženu, a jejich postavení ve společnosti, jejich sebeúcta a budoucnost jejich dětí jsou vážně ohroženy. Tieg-Binův humanisticky se jevící pokus zavést do čínské rodiny moderní způsob života skončí rodinou tragédií. První manželka se předávkuje opiem. Třetí manželka i s dítětem, které nosí, zemře hrůzou z pomsty předků, kterým přestala prokazovat patřičnou úctu. Tieng-Binova dcera Ahn však už nemá zmrzačené nohy a je první ženou v rodině, jíž se dostalo vzdělání.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz