Gong Donkeys

Titul v originále: Gong Donkeys

Autor: Richard Cameron
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 2

Richard Cameron (Velká Británie)

GONG DONKEYS

4 m, 2 ž

Komedie založená na několika literárních a kulturních citacích. Do rodiny učitelky Deelie a nezaměstaného Roberta přijíždí jejich synovec, jehož otec je záletník a matka se momentálně léčí na psychiatrii. Paralelou (nebo lépe: inspiračním zdrojem) je příběh Charlese Dickense vztahující se k jeho návštěvě Doncasteru v den místního svátku. Právě s Dickensem souvisí obsedantní zájem strýce Roberta, píšícího přednášku pro lokální historickou společnost, do níž vkládá veškeré naděje a v níž nakonec ztroskotá. Mimo svět reality se pohybují i dva kamarádi Davidovy osmnáctileté sestřenice Charlene - Wink a Gobbo. Oba se, byť je jim již přes dvacet let, chovají jako adolescenti - hrají kruté dětské hry a nebo se stávají herci v Charlene inscenovaném přehrávání stupidní britské soap opery či Dickensových příběhů. Děti si hrají na svět dospělých a dospělí ve svém světě nedokáží obstát. Výjimkou je mateřská tetička Deelie, na niž s radostí a něhou vzpomínají její bývalí žáci. Situace hry se komplikuje ve chvíli, kdy ve městě zmízí holčička a Gobbo je podezřelý z jejího únosu.

David v závěru rychle dospívá, Robert nic nepochopil a Wink a Gobbo odjíždějí s kolotočáři.

Děj se odehrává jednak v interiéru domu upadající maloměstské rodiny, jednak na rozlehlých pláních nikoho. Jazyk textu je komplikovaný - mísí se v něm yorkshirský dialekt s literárním jazykem Charlese Dickense, na jeho texty odkazují i některé postavy a jednotlivé situace. Poněkud v pozadí stojí literární aluze na román Kdo chytá v žitě a jeho motivy či staré duchařské historky.

Hra Gong Donkeys měla premiéru v Bush Theatre v Londýně v listopadu 2004 v režii Mika Bradwella.

ml

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz