Good

Titul v originále: Good

Autor: Cecil Philip Taylor
Žánr: hra, drama, tragédie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 5

GOOD (Dobrý člověk)

drama, tragédie

Děj dramatu se odehrává v Německu. Začíná rokem 1933, kdy se stal Adolf Hitler kancléřem, a sahá až k roku 1941, kdy bylo rozhodnuto, že se z koncentračního tábora v Osvětimi stane místo, kde bude probíhat „konečné řešení židovské otázky“. Autor ve hře sleduje postavu Haldera, který zprvu může působit jako vzor „dobrého“ muže, ale postupně přijímá narativ Hitlera a nacistické strany, ospravedlňuje antisemitské myšlenky, přejímá ideje nacistické propagandy a činí kroky, kterými se stává jedním z nacistické elity.

Profesor literatury John Halder je liberálně smýšlející intelektuál, snažící se být dobrým manželem, otcem, synem a přítelem, v průběhu dramatu ale převrací své morální hodnoty. Má vážně nemocnou matku, jejíž stav ho inspiruje k napsání novely, ve které se pozitivně staví k eutanázii. Ta zaujme německé pohlaváry, kteří mu na základě jeho práce vyjádří silné sympatie. Halderův nejlepší přítel je Maurice, psychiatr židovského původu, na kterého se obrací se svými neurózami a svěřuje se mu o tom, že mu v hlavě hraje hudba, která dokresluje různé situace v jeho životě. Maurice se Halderovi také přiznává ke svým obavám, a to z Hitlerovy rétoriky a z převzetí moci nacistickou stranou, ale Halder tyto obavy nebere vážně. Zlehčuje význam nacistické ideologie, ale postupem času se sám k této ideologii obrací a přátelé se začnou odcizovat. Halder vstupuje do nacistické strany, navazuje vztah se studentkou Anne, opouští rodinu a přijímá pozvánku stát se členem SS. Přitom svá rozhodnutí racionalizuje a obhajuje na základě morálky a humanismu. Drama končí obrazem, ve kterém se Halder setkává s velitelem vyhlazovacího tábora v Osvětimi Rudolfem Hössem.

Drama je rozděleno do dvou jednání. Text má mnoho dějových prostřihů a velkých časových skoků, prolínají se v něm obrazy. Postavy se často s promluvami obrací přímo k divákům. Významnou součástí hry je hudební složka, konkrétní skladby jsou uvedeny autorem.

C. P. Taylor byl skotský dramatik s židovskými kořeny, autor téměř osmdesáti dramat, tato hra je pravděpodobně jeho nejhranějším dramatem. Vznikla na objednávku od Royal Shakespeare Company a byla poprvé uvedena v září 1981 v londýnském divadle The Donmar Warehouse. Existuje také filmová adaptace této hry, která měla premiéru v roce 2008.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz