Good Father

Titul v originále: Good Father

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Christian O´Reilly (Irsko)

GOOD FATHER (DOBRÝ OTEC)

1 m, 1 ž

Silvestrovská party, hosté si vzájemně ukazují fotky svých dětí. A v kuchyni se setkávají dva, kteří tu vlastně nemají co dělat. Studentka práv Jane, kterou právě opustil snoubenec Harry, a osamělý malíř pokojů Tim. Napřed si nezávazně povídají, a pak se ona provokativně zeptá: Tak co dnes uděláme pro sex? On tuto výzvu přijme. A kola osudu se rozjíždějí. O měsíc později se scházejí v parku, po chvilce trochu rozpačité konverzace Jane sdělí, že je těhotná. Tim je více než zaskočen. Rozcházejí se beze slova. Když dojde k novému setkání, Tim prozrazuje, že kvůli tělesnému handicapu nemůže mít děti. Musel by se stát zázrak. On je ale ochoten v tento zázrak věřit, a přijmout na sebe roli otce. I při dalších setkáních během Janina těhotenství je Tim tím pozitivním, ale v Jane pořád přetrvává jakási rezervovanost a negativismus.

Dojde k tragédii. Jane potratí - a v hořkosti vypoví Timovi, že si je vědoma toho, že dítě nebylo jeho. Bylo to dítě Harryho, který ji poslal na potrat. Tim si neví jiné rady nežli odejít. Nicméně pouto mezi nimi zůstává. O tom se oba přesvědčí v okamžiku, kdy si Tim naposledy přichází pro věci. Jane přiznává, že se jí po něm stýská. Teď ale najednou váhá Tim - nemůže být otcem, tak co s ním? Proč zůstávat spolu? Jane mu říká, že podle ní byl dobrým partnerem a byl by i dobrým otcem. A je toho ještě více... („Protože dokážeme jeden druhého rozesmát. Protože ty jsi můj anděl a já jsem tvůj. Protože náš vztah nebyl jen fantazií. Protože s tebou jsem zase zatoužila zpívat..." ) A pak už stačí ta věta, která stála na počátku: Tak co dnes uděláme pro sex? Ale to už bude jiný příběh...

Hra Good Father měla premiéru na 25. Galway Arts Festivalu v červenci 2002.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz