Good Grief

Titul v originále: Good Grief

Autor: Keith Waterhouse
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Keith Waterhouse (USA)

GOOD GRIEF (DOBRÝ ŽAL)

3 m, 2 ž

Hra je adaptací stejnojmenného románu autora. Jedná se o jakousi zpověď vdovy June Pepperové bezprostředně po smrti jejího muže Sama, editora bulvárního deníku. Celá hra popisuje dobu asi devíti měsíců po smrti Sama. June se s jeho ztrátou ani nesnaží nijak smířit, a tak si většinu času se svým zesnulým manželem povídá. Naprostá většina hry je proto složena z monologů určených jejímu muži.

Z počátku je June hlídána svou nevlastní dcerou Pauline, která jí chodí domů kontrolovat a snaží se omezovat její nadměrné pití. June ji však většinou považuje za přítěž a nijak se nesnaží ji poslouchat či se tvářit, že poslouchá a nesnaží se správně chovat. Nikdy však není k Pauline přímo hrubá.

To se však nedá říct o další postavě, Ericu Grantovi. Dřívější kolega jejího muže je pověřen správou jeho pozůstalosti. Avšak nedělá nic užitečného a jen June "otravuje." Jednou z mála věcí, které June udělá, aby se vyrovnala se ztrátou muže, je prodej jeho oblečení a knih. Když si jde jednoho dne sednout do baru na skleničku, potká muže, který má na sobě právě jeden z obleků jejího muže. Postupně se s ním seznámí, a i když ví, že muž se jmenuje Doug, většinou ho sama sobě a Samovi představuje jako The Suit, tedy Oblek. Postupně se mezi ní a Dougem vytvoří přátelství až takové, že mu June půjčí peníze na koupi auta. Zatímco ona si znovu-nalézá své místo ve společnosti a v životě obecně, Pauline opustí svého manžela a nastěhuje se k June. Do toho June neustále navštěvuje Eric Grant a teatrálně a mysteriózně jí upozorňuje na dopisy, které našel v kanceláři jejího zesnulého muže. Ke konci se však June poprvé od všech (Pauline, Douga a snad i Sama) odpoutá a udělá první krok k novému samostatnému životu.

Ačkoliv pojednává o smutné záležitosti, hra je naplněna mnoho úsměvnými momenty. June se vyrovnává se ztrátou nejbližšího člověka s jakýmsi nadhledem a diváka to nutí se nad tím pousmát. Namísto těžkého dramatu se dočkáme úsměvné a příjemné komedie.

Hra byla poprvé inscenována v roce 1998 v anglickém Theatre Royal Bath Productions.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz