Good Morning, Boys And Girls

Titul v originále:

Autor: Juli Zeh
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Juli Zeh (Německo)

GOOD MORNING, BOYS AND GIRLS

3 m, 3 ž

sonda do pohnutek šílených střelců

Hra začíná výčtem vražd mladých šílených střelců za poslední roky. A toto šílenství, amok je hlavním tématem hry. Co předchází tomu, že se mladý člověk chopí zbraně a zastřelí svoje spolužáky či učitele? Jensovi je 16 let, sám sobě říká Cold a plánuje podobné přepadení. Už vidí média, jak poté řeší jeho čin. Tým novinářů, který se vyptává jeho rodičů a jdou do školy hledat stopy, které by čin objasnily.

Před lety byl milé dítě s velkou fantazií, říká matka. Byl to lůzr, říká otec. Oba vydělávají hodně peněz obchodem s uměním a Jens nebyl ve chvíli, kdy se jim začalo dařit, vlastně ani chtěný. Byl jiný než jeho spolužáci, jeho inteligence z něj udělal outsidera, říká učitelka. Jeho krátké povídky byly dobré, jen trochu krvelačné. Měli se jim víc věnovat? Spolužačka Susanne Jensovi rozumí, je chytrá, má podobně černý humor a zajímá ji jenom její účes a oblečení, co právě letí, aby nebyla také outsider.

To vše se však děje v hlavě Jense, vidíme ho, jak přemýšlí. Základní teze hry zní – šíleným střelcům se nedá jednoznačně porozumět ani předejít.

Hra, která je blíže pravdě než leckterá mediální osvětová hysterie.“ (nachtkritik)

Hru uvedlo v roce 2013 divadlo Theater Heilbronn.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz