Gotowane glowy

Titul v originále: Vařený hlavy

Žánr: hra
Překladatel: Darek Jedzok
Jazyk: polština
Postavy: muži 4 ženy 2

Marek Horoščák

VAŘENÝ HLAVY

2 ženy, 4 muži

Ke dveřím domu na samotě u lesa zabloudí v noci spoře oblečená dívka. Je zima, manželé, kteří tu žijí, překonají počáteční obavy z nečekané návštěvy a pustí ji dovnitř. Linda je zjevně vodí za nos, z promrzlé chudinky se klube drzý fracek, kterého sice nevyhodí, ale pro jistotu na noc zamknou. V zápětí se objeví u dveří další nezvaní hosté: nedaleko domu havarovalo auto a jeden z mladíků má poraněnou nohu. Obavy z nočního přepadení vedou manžele Miriam a Karla ke stále grotesknějšímu chování. Zatímco Bořka ošetřují, Kamila pro jistotu přivážou k židli. Situaci zkomplikuje Linda, která se začne dobývat ze zamčeného pokoje a z recese předstírá, že je Karlova dcera. Ten na její stále absurdněji se rozvíjející hru bůhví proč přistupuje. Vše vyvrcholí hádkou, během níž Linda doprovázená Kamilem odchází do mrazivé noci.

Mezi Lindou a Kamilem vznikl podivný vztah - ona nabízí nevybíravým způsobem sex, on po ní touží a zároveň ho její chování hodně vyvádí z míry. Objevuje se Bořek s nohou v sádře a vypráví málo uvěřitelnou historku o tom, jak mu sadističtí manželé, na které zůstal v noci odkázán, nakonec uřízli kus ucha. Kamil, Bořek a Linda chystají pomstu. Jejím vykonavatelem má být alkoholik J.T. (její táta), kterému namluví, že Karel Lindu znásilnil.

Linda a její táta odcházejí pomstít Bořkovo ucho, ocitají se však bezmocně svázáni na židlích opět v rukách Karla a Miriam. A podivní manželé dostanou nápad...

Děj této napínavé černé grotesky má hodně znejisťující průběh - občas je téměř nemožné rozplést falešné fabulace a nevážně vážné matoucí hry. Postavy jsou velmi živě charakterizovány jazykem i jednáním.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz