Gottesanbeterin

Titul v originále: Gottesanbeterin

Autor: Anna Papst
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 3

Anna Papst(ová) (Švýcarsko)

DIE GOTTESANBETERIN (ZBOŽŇOVATELKA BOHA)

2 m, 3 ž

Hra o ženě, které změnil Bůh život. Mladá učitelka Rita se díky svým vizím a svému charismatu stává duchovní vůdkyní náboženského společenství mladých lidí, kteří chtějí žít po vzoru prvních křesťanů. Samo sebou se Rita stále více dostává do střetů s „obyčejným“ měšťáckým světem a také se těžko vyrovnává se svým zaměstnáním a s agresivními studenty. Brzy tak začne Rita žít jenom horečnatým nadšením pro svou víru a pro svou misi, obrací na víru drogově závislé bezdomovce, léčí nemocné – až je nakonec paradoxně sama prohlášena systémem za duševně nemocnou a dle odborníků jsou její vize pouhým produktem psychózy. Během léčby se sice lepší její zdravotní stav, nicméně ubývají i božské vize a tím i všechno, co Rita pociťovala jako smysluplné. A tak se musí rozhodnout: buď žít bez společenského uznání, nebo zmizí její smysluplná víra...

Jazykově hra kolísá mezi vizionářsky přehnaným biblickým jazykem hlavní protagonistky a strohými krátkými replikami, což dodává textu na zajímavé dynamice. Zároveň postavy neztrácejí i přes závažnost konfliktů svůj černý humor.

Autorka (1984) je zároveň i asistentka režiséra v basilejském divadle, její hra Summer is a state of mind byla pozvána na festival Interplay Europe, v roce 2011 ukončila v Curychu studium režie. Věnuje si i jiným divadelním projektům, zejména v Curychu.

Hra vznikla na zakázku divadla Schauspielhaus v Curychu, kde měla v březnu 2013 svou premiéru.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz