Great Expectations

Titul v originále: Great Expectations

Autor: Charles Dickens, Neil Bartlett
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Charles Dickens – Neil Bartlett (Velká Británie)

GREAT EXPECTATIONS (NADĚJNÉ VYHLÍDKY)

5 m, 3 ž

Zkušený britský režisér a dramatik je autorem adaptace jednoho z nejznámějších románů Charlese Dickense (1861), jež si od své premiéry v r. 2007 v největším velšském kulturním centru Aberystwyth Arts Centre získává diváky na obou stranách Atlantiku. Bartlettovi se podařilo zhustit složitý románový děj do sugestivní divadelní podoby, v níž využívá chameleónských schopností pouze osmičlenného hereckého souboru.

Hlavním hrdinou je Pip (celým jménem Filip Pirrip), sirotek, o kterého se po smrti rodičů stará jeho přísná starší sestra se svým manželem, Joem Gargerym, kterého má Pip obzvláště rád. Když jde Pip na Štědrý večer na hřbitov, setká se tam s uprchlým trestancem Magwitchem, který ho vyděsí tak, že pro něj Pip ukradne pilník a trochu jídla. Pip celou událost tají. Když pak Magwitche chytne policie, Magwitch Pipa neprozradí a řekne, že pilník i jídlo ukradl sám. Později se Pip dostane do domu slečny Havishamové, podivínské staré panny, která nosí zažloutlé svatební šaty a chce, aby ji Pip rozveselil a hrál si se stejně starou adoptovanou dívkou jménem Estella. Pip se do Estelly zamiluje, ta jím však pro jeho původ pohrdá. Tak se zrodí Pipův sen stát se bohatým gentlemanem. Při dalších návštěvách se o slečně Havishamové dovídá, že ji v den svatby opustil snoubenec, a proto žije odloučená od okolního světa, jen s Estellou, na kterou přenáší svou nenávist k mužům: vychovává ji tak, aby se stala jejich zhoubou. Poté, co jej slečna Havishamová propustí ze služby, učí se Pip u strýce Joea kovářem. Jednoho dne Pipa navštíví pan Jaggers, který mu oznamuje, že mu neznámý dobrodinec odkázal velké množství peněz a že musí okamžitě odjet do Londýna. Pip věří, že peníze získal zásluhou slečny Havishamové. Mezitím se usadí v Londýně a spřátelí se s mladým Herbertem Pocketem. Život ve velkém městě Pipa poměrně rychle změní v povýšeného snoba, který se stydí za svůj nuzný původ. Navíc si Pip i přes získaný majetek nadělal dluhy. Děj se prudce zvrátí, když Pip zjistí, že peníze dostal od Abela Magwitche, uprchlého vězně, kterému jako dítě pomohl. Magwitch vydělal peníze v Austrálii, aby se Pipovi odvděčil za pomoc. Pipa toto zjištění nejdříve znechutí, pak ale svému zachránci pomůže a pod falešným jménem jej ukrývá. Se svými přáteli pak zosnují plán, jak Magwitche vyvést z Anglie, kde má Magwitch zakázáno se zdržovat. Plán je však prozrazen a Magwitch umírá s vědomím, že jeho peníze splnily svůj účel, aniž by se však dověděl, že jeho dcera (je jí Estella) dosud žije. Další epizodou je poslední návšteva Pipa u slečny Havishamové. Stará žena chce Pipa poprosit o odpuštění její a Estelliny krutosti. Dojde však k požáru, na jehož následky slečna Havishamová umírá. Estella se mezitím vdala za Pipova soka a její manželství se ukazuje jako nešťastné. Po létech se Pip vrací zpět a u trosek domu slečny Havishamové se oba účastníci jejího „experimentu“ znovu setkávají.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz