Greek Holiday

Titul v originále: Greek Holiday

Autor: Mayo Simon
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Mayo Simon (USA)

GREEK HOLIDAY (PRÁZDNINY V ŘECKU)

1 m, 2 ž

komedie

Pod blankytně modrým řeckým nebem se odehrává (komediální) drama, jímž vrcholí krize jednoho manželství. Mladý pár, Alex a Debra, se ve snaze naposledy se pokusit o jeho záchranu ubytují v hotýlku na čarokrásném ostrově. Tato idyla až komicky kontrastuje s jejich rozpoložením: Alexe mučí vzpomínky na jinou ženu, ale předstírá dovolenkový optimismus, Debra však všechny jeho plány sabotuje tichou zuřivostí nad tím, že ji před časem pro tuto ženu na celé měsíce opustil. Oba pronásledují představy, že se tomu druhému pomstí (imaginárními vraždami končí prakticky každý výstup). S tím, jak se vražedné zbraně a intriky stávají součástí jejich reality, narůstá pravděpodobnost, že oba od představ sklouznou k činu a komediální thriller se změní v tragédii. Nedojde k ní možná jen náhodou – oboustranná agrese tak vyústí v okamžik pravdy. Bolestná přiznání a srdcervoucí zpovědi mohou pro hrdiny otevřít cestu k novému začátku.

(Teoreticky by roli Alexovy milenky Janet v jediném retrospektivním výstupu mohla zahrát táž herečka, která hraje Debru.)

Mayo Simon je u nás znám svou hrou Návod na přežití, inscenovanou před časem v MDP s Květou Fialovou v hlavní roli. Prázdniny v Řecku (originální název je ironickou připomínkou slavných Prázdnin v Římě) byly poprvé uvedeny v Playwrights Theatre v Madisonu v květnu 2003.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz