Grief

Titul v originále: Grief

Autor: Mike Leigh
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 5

Mike Leigh (Velká Británie)

GRIEF (BOLEST)

2 m, 5 ž

sociální drama

Děje se na předměstí Londýna na sklonku 50. let 20. století. Dorothy, válečná vdova, žije se svým bratrem a pubertální dcerou Victorií. Snaží se vést ideální domácnost, ale svět se jí - vinou její mírné povahy, ale i historickými okolnostmi a rodinnou situací - pomalu rozpadá pod rukama. Snaha dodržet status quo nepřináší ani úlevu jí samotné, ani řešení situace. Laskavá Dorothy nerozumí ani zpupné dceři, kterou nedokáže zvládnout, nenachází ani porozumění u svého pasivního, introvertního bratra; pomoc jí nedokážou poskytnout ani kamarádky z dětství, které dnes žijí bezstarostné životy bohatých městských paniček. Dorothina isolace se přenáší na Victorii. To, co vypadá jako rozmazlenost, je mnohem spíš snaha probudit matku z „letargie“ ideální ženy. Emancipace v nedohlednu, tíživá sociální situace osamělé vdovy a neschopnost porozumět světu mladých vyústí v rodinnou tragédii – na konci hry Victoria spáchá sebevraždu.

Hra měla premiéru na scéně Cottlesloe Národního divadla v Londýně 21. 9. 2011 v režii autora.

Mike Leigh (1943) je anglický spisovatel a divadelní a filmový režisér. Divadlo studoval na Royal Academy of Dramatic Art a dále na Camberwell School of Art a Central School of Art and Design. Divadlu se jako autor a režisér věnuje od poloviny 60. let (napsal více než dvacet her). V 70. a 80. letech natáčel také televizní filmy pro BBC. Kinematografii se věnoval i nadále, za film Naked (1993) získal režijní cenu v Cannes, Zlatou palmu dostal za Secret and Lies (1996) a Zlatého lva za Veru Drake (2004).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz