Guilty Secret

Titul v originále: Guilty Secret

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Roger Mortimer-Smith (Velká Británie)

GUILTY SECRET (UTAJENÁ VINA)

3 m, 1 ž

psychothiller

Hra, která začíná jako thriller mastrosimonovského ražení a vyústí v detektivní příběh, v němž je divák soustavně znejišťován.

Ocitáme se na osamělé farmě: čtyřicátník George naposledy instruuje svého o polovinu mladšího komplice Lennieho jak úspěšně dokonat únos. Za chvíli přivádějí oběť: mladičkou dceru velkoprůmyslníka Charlotte, za níž doufají získat tučné výkupné. Situace se vyvíjí normálně až do chvíle, kdy Charlotte v souboji o zbraň omylem Lennieho zastřelí. Ukazuje se, že to byl přesně Georgův plán: má dívku z nejvyšších kruhů v hrsti a začne ji vydírat, aby pro něj udělala v otcově firmě (kterou formálně vede) průmyslovou špionáž.

Děj se zaplétá a komplikuje dál: po měsíci se George s Charlotte setkává na témže místě a George chce ještě mnohem víc peněz, na statek ho však povolává komisař Crichton vyšetřující vraždu Lennieho. Zažene George dokonale do kouta, ale karta se zase obrací, když se objevuje Lennie – ve skutečnosti nebyl vůbec mrtvý, zatímco si George myslel, že Lennieho nastrčil jako oběť, zjišťujeme, že komplot je dílem právě Lennieho a Charlotty, milenců poněkud překračujících třídní rozdělení. Autor jde v zaplétání situací ještě dál, když Lennie zastřelí Charlottu, aby měl všechny peníze pro sebe. Ten, který vypadal jako první oběť, by se tak mohl stát vítězem, kdyby nebyla na cestě policie a neselhalo mu auto...

Pokud přimhouříme oči nad konstruovaností zápletky, oceníme spád hry i překvapivost zvratů, jež s sebou jednak nesou velké dramatické napětí a zároveň představují velkou hereckou příležitost pro celé obsazení.

Hra měla premiéru 9. června 2011 v divadle Sonning Theatre v Readingu ve Velké Británii, rež. Anthony Valentine.

Roger Mortimer-Smith je britský dramatik, který napsal tři celovečerní hry a tři aktovky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz