Gut

Titul v originále: Gut

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

INSTINKT (GUT)

přeložila Martina Naradová

2 m, 2 ž

Strhující hra současné skotské autorky poetického jména o incidentu, který se možná ani nestal, ale stejně zásadně ovlivnil životy jedné rodiny.

Manželé Maddy a Rory se vrací domů z romantického víkendu a nevěřícně poslouchají, jak jim Roryho matka vypráví, že pustila jejich tříletého syna na toaletu s naprosto cizím mužem. Důvěřivá babička nechápe paniku, která se postupně buduje v očích obou rodičů, kteří okamžitě začnou svého syna prohlížet a domýšlejí si katastrofické scénáře.

Rory se po chvíli nechá uchlácholit a věří, že se nic nestalo. Maddy ale propadá až chronické paranoii a postupně zcela pozbyde schopnosti důvěřovat jiným lidem s hlídáním či výchovou syna. Na každém rohu začíná vídat tajemnou, zlověstnou postavu cizího muže, který ji chce připravit o tu nejvzácnější část jejího života. To Maddy nehodlá dovolit a přijímá čím dál drastičtější opatření, aby se ujistila, že jejímu synovi nikdo nezkřiví ani vlásek.

Jde o zdrcující studii nejčernějších zákoutí duše matky. Strach o dítě zcela předčí racionální uvažování i lásku k manželovi a z Maddy se v průběhu hry stane téměř jiný člověk. Změny v jejím duševním stavu působí naprosto přirozeně a společně s výborně psanými dialogy dávají textu dramatický spád. Hra měla premiéru na jaře 2018 v Traverse Theatre v Edinburghu. Hra byla nominována na britskou národní cenu The Bruntwood Prize za nejlepší hru roku. Tou se pak stala v rámci ceny The Writers’ Guild Award.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz