Habe die Ehre

Titul v originále:

Autor: Ibrahim Amir
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 4

Ibrahim Amir (Rakousko)

HABE DIE EHRE (MĚJ ČEST)

6 m, 4 ž

černá komedie

Při krevní mstě přestává všechna legrace – nebo začíná? Rodina se sešla v obýváku, vedle je zamčená dcera. Opustila manžela a děti s mužem, jehož milovala. Na něm již byla pomsta vykonána – to tvrdí její manžel, jemuž nasadila parohy. Nyní trvá choť na tom, že musí potrestat i svou ženu zabarikádovanou v pokoji. Nicméně všichni muži – manžel i bratr, otec a tchán padlé ženy – se ukáží jako zbabělci, sice mají plno řečí, ale skutek utek´ a nikdo nechce čin vykonat. Postupně vycházejí najevo pochyby a lži, a když se posléze ve dveřích objeví domněle zastřelený milenec ženy, s pistolí v ruce, aby si ženu odvedl, všichni zúčastnění zesinají… až na matku, která již dávno snuje své promyšlené plány.

Politicky nekorektní hra by mohla být tragédií o krevní mstě a náboženském a šovinistickém fanatismu, nicméně téma je pojato jako dynamická bulvární komedie, která nemoralizuje, ale drsně jedná. Černá fraška ve Vídni žijícího autora ze Sýrie pulzuje slovním humorem a situační komikou, nejde zde jen o náboženské otázky, nýbrž také o krizi patriarchálních tradic. V příběhu vítězí ženy – matka schová dceru před policií, osvobodí se od 40 let v manželství bez lásky, nakonec se překvapivě objeví i tajná přítelkyně manžela a postará se po vzoru Lary Croft o dynamické finále.

Autorský debut připomíná komedie Michaela Frayna či Daria Fo. Byla uvedena v menší produkci v lednu 2013 (Theater Nestroyhof Hamakom, Vídeň, Nestroyova cena za nejlepší off-produkci), aby nadchla diváky v prestižních divadlech (květen 2014 Schauspiel Köln, červen 2014 Staatstheater Wiesbaden – tato inscenace se představila na přehlídce Neue Stücke aus Europa, Theaterbienale 2014).

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz