Handbagged

Titul v originále: Handbagged

Autor: Moira Buffini
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Moira Buffini(ová) (Velká Británie)

HANDBAGGED (DÁMY S KABELKAMI)

2 m, 4 ž

Souběžně s úspěšnou hrou Petera Morgana Audience, v níž v londýnském Národním divadle excelovala Helen Mirren ve své životní roli královny Alžběty II. setkávající se pravidelně se svými premiéry, napsala na podobné téma podobně fiktivně historickou hru i skotská dramatička Moira Buffini.

Dámami s kabelkami z jejího titulu jsou opět současná britská královna a s ní i její nejkontroverznější premiér – Margaret Thatcherová. Ve značně teatralizovaném tvaru se ty dvě setkávají při královské audienci i jinde dokonce ve dvojím provedení. Jejich zralé podoby ze thatcherovského období provázejí ještě jejich mladší já – méně zkušené a o poznání upřímnější mladé ženy, pocházející z velice rozdílného prostředí. Všechny ostatní (až na výjimku Nancy Reaganové mužské) role v příběhu jejich osobního vztahu a sporů pak hrají pouze dva „najatí“ herci. Ti se pak jako takoví stávají – kromě toho že jsou představiteli historických postav - svéráznými reprezentanty „lidu“, konfrontovaného s politikou Margaret Thatcherové.

Thatcherismus jako politická a ekonomická teorie i praxe dodnes zcela zásadně ovlivňující politiku i každodenní život na Západě je v této hře spolu s klíčovými událostmi 70. a 80. let představen neobyčejně poutavou a vtipnou divadelní formou, která zdůrazňuje jeho rozporuplnost, aniž by ubírala na velikosti a důstojnosti oběma mimořádným ženám.

Premiéru měla hra 26. září 2013 v londýnském Tricycle Theatre – Alžbětu II. a Margaret Thatcherovou v jejich starších verzích hrály oblíbené herečky Marion Baileyová a Stella Gonetová.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz