Happy Hours

Titul v originále: Happy Hours

Žánr: komedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Hra se odehrává v baru, kde se pravidelně po práci, v době happy hour schází dva nejlepší přátelé Rainer a Walter. Rainer je typický nespokojený čtyřicátník, který má pocit, že v životě nic nedokázal, nebaví ho zaměstnání, neboť je neustále ve shonu, nerozumí si s manželkou a děti jsou sice prý to jediné, co se mu povedlo, nicméně i ony mu neskutečně lezou na nervy. Walterovi už táhne na šedesát a tváří se jako úspěšný a bohatý grafik, který slaví úspěchy nejen v práci, ale i u žen, což však není ani zdaleka pravda. Žije osaměle, má sice syna, ale s tím se nestýká. Dalším návštěvníkem je mladík Michael, který pracuje jako žurnalista v oblastních novinách, kam píše o soudních procesech, neboť vystudoval práva. Michael do baru chodí proto, že se mu velice líbí tamější barmanka Nina.

Jednou v pátek v podvečer zatáhne Walter Michaela do své konverzace s Rainerem. Ten má jet v sobotu se svou ženou Bettinou, jejich dětmi a Bettininými přáteli Reisingerovými kousek za město do jedné restaurace s velkým dětským hřištěm. On však přírodu i Reisingerovy nesnáší a navíc tvrdí, že o tom nevěděl, a dohodl tudíž na onen den večeři s jinými přáteli v jisté luxusní restauraci. Michael se mu snaží poradit, Rainer však neústupně tvrdí, že na rodinný výlet nepojede, protože to chápe jako svou prohru vůči manželce.

V pondělí se všichni opět sejdou v baru. Rainer vypráví, že jeho přátelé nakonec večeři odřekli, a tak přece jen jel s rodinou a Reisingerovými za město. Vrací se odtamtud jako vyměněný - najednou miluje přírodu i biostravu, kterou vaří v tamní restauraci. Zamiloval se tam totiž do mladičké servírky Uschi a ještě ten večer za ní opět odjíždí. Manželce namluvil, že jede na služební cestu.

Hned další den se rozhodne říct ženě pravdu a nechat se rozvést. Bettina je připravená ho totálně zničit, což ani nebude tak těžké, neboť podle zákona jí bude muset odevzdávat dvě třetiny svého platu. Rainerovi to nevadí, neboť je do Uschi úplně zblázněný, Waltera však situace jeho přítele velmi trápí. Radí se o tom s Michaelem, a ten mu sdělí, že jedinou možností, jak se vyhnout placení tak velké dávky, by bylo, kdyby se Bettina dopustila těžkého porušení manželství, jako například nevěry. Tu se mu Walter svěří, že Bettina Rainera skutečně podvedla, a to s ním, před třemi měsíci po jedné oslavě, které se Rainer nemohl zúčastnit, jelikož byl na služební cestě. Je připravený Rainerovi vše říct. Zničí tím sice pravděpodobně jejich přátelství, ale pro něj je důležitější, že mu pomůže.

Mezitím se Rainer rozhodne, že se vrátí k Bettině. Jeho idylka na statku s Uschi už totiž skončila, neboť ta ho nejprve zapojila do prací na opravě stavení a pak si našla dalšího milence. Během dlouhého rozhovoru s Bettinou mu žena prozradí, že ho s Walterem podvedla. Rainer okamžitě beží do baru, kde ubohého Waltera zmlátí. Bettina ale nakonec vše vezme zpět s tím, že si tu nevěru jen vymyslela, aby se mu pomstila. Vše tedy končí šťastně. Rainer a Bettina jsou opět spolu, Rainer se usmíří s Walterem, ten konečně na Michaelovu radu naváže kontakt se svým synem a Michael se dá dohromady s Ninou.

Hra byla uvedena v březnu 2012 na scéně Freie Bühne Wieden ve Vídni.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz