Haut und Himmel

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Dimitre Dinev (Rakousko)

KŮŽE A NEBE (HAUT UND HIMMEL)

přeložila Michaela Zelingrová

2 m, 1 ž

milostné drama / aktovka

Může láska vzkvétat i za války? Hra z roku 2007 vsazuje tématiku lásky do téměř apokalyptického rámce válečného bojiště. Zde se setkává žoldnéř a okrádačka mrtvol. On ji chce nejprve zastřelit, neboť má před světem mrtvých velký respekt – mrtví jsou pro něj „lepší lidé“.

Žoldnéř má po celém těle tetování, které je vlastně záznamem jeho životní poutě se všemi svými příběhy, láskami, vítězstvími i porážkami. Ráj pro něj existuje jen jako tetování na zádech.

On již v nic nevěří, ani v Boha, ona má stále alespoň naději a sny. Z počáteční agrese se vyvine porozumění a nakonec i náklonnost. Může se stát neskutečné a zvítězí láska nad smrtí? Na scéně se objeví na chvíli i mladý voják, jenž je chce zastřelit, oni ho však zneškodní. Poté se začnou oddávat své vášni, což má poněkud tragikomicky za následek, že on zůstane shodou okolností sedět na mině, kterou sem sám položil. Posílá ji od sebe pryč, ať si aspoň ona zachrání život. Ona však nechce, sedne si mu na klín a začne s ním laškovat – dva na jedné mině…

Ona: Galja... Olga… Věra… Skoro přes každé žebro jiné ženské jméno. To je praktický. Kdybys stál před Bohem, bude mít přehled o tvých zálibách.

On: Kdybych se s ním setkal, dal bych mu ke spánku pistoli a donutil ho, aby stvořil jiný svět.

Dimitré Dinev (1968) pochází z bulharského Plovdivu, od roku 1990 žije ve Vídni. Dal o sobě vědět velkým úspěchem svého románového debutu Engelszungen (Jazyky andělů, 2003). V dubnu 2007 uvedl prestižní Burgtheater jeho hru Soudcův dvůr (česky Magdalena Štulcová). Hru u nás poprvé uvedlo Divadlo Orfeus v Praze v listopadu 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz