helden

Titul v originále: helden

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ewald Palmetshofer (Rakousko)

HELDEN (HRDINOVÉ)

3 m, 2 ž (1 mluvčí)

David a Judith jsou už odmala sourozenci, ale také kamarádi – rádi si už tenkrát hráli na Spidermana a Catwomen. Ovšem to jim zůstalo s politickým přesahem i dnes, kdy jsou dospělí. V zájmu boje za spravedlnost vyhazují do povětří obchodní domy, bojují proti svým rodičům, proti své krásné a úspěšné generaci (paralely s teroristy R.A.F. v 70. letech). Jejich rodiče zase zkoušejí různé způsoby, jak je zbavit jejich agresivity – nic ale k ničemu nevede a všichni se stávají spoluviníky. Nikdo nemá pořádnou doktrínu a jenom nálože mluví jasnou řečí.

Hra kritizuje dnes vyprázdněnou úlohu politiky, nahrávající extremistům – i ústřední dvojice nechce „vybouchnout dovnitř“, ale chce se stát „totální explozí“. Změnu nezpůsobuje politika, ale běžná láska. A slovy autora „jde o boj jak vertikální, proti rodičům, tak horizontální, proti vlastní generaci“.

Dynamická hra nejen o boji proti konzumní společnosti a radikalizujícím se myšlení mladé generace měla premiéru v březnu 2009 v Theater an der Ruhr v Mülheimu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz