Herd

Titul v originále:

Autor: Rory Kinnear
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Rory Kinnear (Velká Británie)

HERD (STÁDEČKO)

3 m, 3 ž

Carol (55) očekává se svojí dcerou Claire (33) a rodiči Patricií (jízlivou a nekompromisní) a Brianem (citlivým a téměř invalidním) příjezd syna Andyho, který je od narození vážně mentálně postižený, žije v ústavu a má přijet v doprovodu svého ošetřovatele domů oslavit 21. narozeniny. Claire rodině oznámí, že se na oslavě poprvé setkají s jejím novým přítelem Markem (básníkem a performerem). Zcela nečekaně se objeví Ian, otec Claire a Andyho, který od rodiny před šestnácti lety odešel a posledních deset let se o svoje děti nijak nezajímal. Claire ho nechce ani vidět a posílá ho pryč, avšak Carol není proti tomu, aby se Ian s Andym setkal. Když Claire naznačí, že je těhotná, dojde ke konfliktu mezi ní a Carol, která je zklamaná způsobem, jakým se to od Claire dozvěděla. Andyho cesta domů se komplikuje, až Carol dostane zprávu, že se jeho stav zhoršil a musel být převezen do nemocnice. Carol, Patricia a Claire odjíždějí za Andym, Ian by chtěl jet také, ale Carol mu to nedovolí. Brian Iana přemluví, aby přece jen za svým synem jel, a zůstane v domě sám očekávaje zprávy z nemocnice.

Hra na základě osobních zkušeností autora přesvědčivě i s humorem zachycuje atmosféru v rodině vyčerpané dlouholetou péčí o postiženého člena. Zejména po příchodu Iana vyplouvají na povrch dlouho skrývané domnělé i skutečné křivdy. Vtipná i jímavá hra nabízí šest dobře napsaných rolí pro herce tří generací.

První divadelní hra známého anglického filmového a divadelního herce Roryho Kinneara (1978) byla v premiéře uvedena 13. 9. 2013 v Bush Theatre v Londýně v režii Howarda Daviese.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz