Here

Titul v originále: Here

Autor: Clive Judd
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

HERE (Tady)

Rodinné drama s prvky nadpřirozena se žánrově hlásí k „realismu kuchyňského dřezu“ 50. a 60. let, ale je situováno na současný britský venkov, konkrétně do kuchyně domku v hrabství West Midlands.

Tam se během jednoho večera a noci sejdou čtyři postavy, jejichž vztahy poznamenala minulost domu, ale i mezi zdmi tušená přítomnost mrtvých či pohřešovaných členů rodiny. Až bezdomovecky působící pětadvacetiletý Matt se po delší době vrací z Londýna. V domě vyrůstal s matkou, o níž teď nikdo nic neví, a s prarodiči, kteří zemřeli. Najde tu dysfunkční trio příbuzných, přežívajících „v pasti“ domu a svých nesdílených pocitů, tajností, obsesí a strachů. Dominantní teta Monica pije víc, než by měla; její dcera a Mattova sestřenice Jess je lesbička, která si připadá jako „duch“ bez perspektivy a motivace; a Moničin submisivní partner Jeff znovu propadl hazardu.

Mattovy duchařské pokusy nahrát zvuky „ze záhrobí“ a dokázat, že mezi zdmi v nějaké formě dál přebývají někdejší členové rodiny, jsou depresivně černohumornou paralelou ke snaze „oživit“ ty, které tento dům jako by pohřbil zaživa.

Hra v roce 2022 získala Cenu Papatango za nejlepší nový dramatický text, uspěla v konkurenci více jak 1500 titulů.

Ve světové premiéře ji v listopadu 2022 uvedla londýnská scéna Southwark Playhouse, a to v režii George Turveye.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz