Here There Are Blueberries

Titul v originále: Here There Are Blueberries

Autor: Moises Kaufman
Žánr: hra, drama, hra historická, scénický komiks
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

HERE THERE ARE BLUEBERRIES (Jsou tady borůvky)

5 m, 5 ž (premiérové obsazení)

dokumentární drama

Dokumentární drama, které spojuje text s projekcemi fotografií, začíná zveřejněním dobře schovaného alba fotografií - dvaatřicet stran, celkem sto šestnáct snímků. Fotografie pocházejí z Osvětimi a zachycují nacisty ve chvílích volna, kdy odpočívají, usmívají se, koupou se u chaty apod. - na fotografiích není zachycen žádný z židovských vězňů tábora, pouze jejich vrazi, ve chvílích mezi vraždami. Album je poklidným, jemně děsivým záznamem všedních aspektů každodenního života těchto lidí. Nejde jen o nahodilou depeši z bývalého světa, ale o celé, k sobě přilepené stránky, pečlivě uspořádané tak, aby vyprávěly příběh.

Archivářka Rebecca Erbeldingová tak poznává tváře notoricky známých nacistů - Josef Mengele, Rudolf Höss... Po detektivní práci Rebecca zjistí, že album zřejmě vytvořil funkcionář Karl Höcker. Pravděpodobně ho sestavil v triumfální náladě v domnění, že půjde o zákulisní důkaz hrdinného vítězství - později, v poválečném období, na album možná nutkavě myslel, doufal, že zůstane ztracené.

Jde i o příběh o tom, jak se muzeum, které má uctívat životy obětí, nikoliv radovánky jejich věznitelů, naučilo zpracovávat Höckerův obtížný artefakt. Hra je založena na skutečných rozhovorech a stejně jako rozhovor je i fotografie ambivalentní, někdy klamavou formou svědectví, zejména pokud je fotografem amatér. Lze z ní vyčíst např. náladu a tón, počasí a denní dobu.

Divadelní projekt Tectonic v rámci New York Theatre Workshop vedl v roce 2024 Moisés Kaufman (nominovaný na ceny Tony a Emmy) a spoluautorkou scénáře je Amanda Gronich (nominovaná na cenu Emmy). Inscenace patřila k finalistům Pulitzerovy ceny 2024.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz