Heresy of Love

Titul v originále: Heresy of Love

Autor: Helen Edmundson
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 7

Helen Edmundson(ová) (Velká Británie)

HERESY OF LOVE (KACÍŘSKÁ LÁSKA)

5 m, 7 ž (+ němé figury kněžích a jeptišek)

Hra inspirovaná skutečným osudem Juany Inéz de la Cruz, mexické řeholnice a básnířky, která žila ve druhé polovině 17. století. Mimořádně sečtělá, inteligentní, literárně nadaná a také krásná příslušnice klášterního řádu a blízká přítelkyně manželky mexického místokrále se stává přirozeným trnem v oku mužsky koncipované náboženské hierarchii. Vnitřní intriky v církvi, příchod nového arcibiskupa a zrada blízkého zpovědníka (studie inteligentního, ale vypočítavého kariéristy v postavě biskupa Santa Cruze), zároveň i nepochopení řádových sester bystrou a vynikající Juanu navzdory jejímu moudru zlomí nejen jako autorku, ale hlavně jako člověka. Tváří v tvář vystavena hrozbě inkvizičního soudu, a zároveň odhodlaná neopustit milované Mexiko pod ochranou místokrálovy ženy, Juana se sice zříká své intelektuální tvorby, ale zároveň je jasné, že její život ztrácí smysl. Sama zesláblá se oddává péči o nemocné morem při epidemii, a sama podléhá.

Hra nemá jen náboženský aspekt, jde o vykreslení osudu silné osobnosti, která žije ve „špatné“ době, navíc je to žena, jíž je upřen nárok na vlastní, dobře formulovaný názor. Snahou neidealizovat Juanu až ke zbožštění vede paralelní příběh její neteře Angelicy, která se nešťastně zamiluje a benevolencí a vlastně lhostejností svých sester se úplně zničí.

Drama je založeno na textu, pod množstvím rozsáhlých monologů je však cítit silný, strhující příběh, byť z časů dávných a prostředí exotického.

Hru poprvé nastudovala Royal Shakespeare Company a uvedla ji na scéně divadla Swan ve Stratfordu nad Avonou na konci zimy 2012, režie Nancy Meckler(ová).

Helen Edmundson (nar. 1964), britská dramatička, která se proslavila zejména adaptacemi klasiky na jevišti. Její první hru Flying uvedlo studio Národního divadla v Londýně roku 1990. Od té doby byly její texty inscenovány v Bush Theatre (Mother Theresa is Dead) a v Royal Court Theatre (Anna Karenina, The Mill on the Floss). Její Vojnu a mír uvedlo Národní divadlo v roce 1996 a Gone to Earth zase Lyric Hammersmith. Spolupracuje s divadlem Shared Experince, které mělo na repertoáru její adaptaci Oresta. Za hru Clearing dostala cenu Johna Whitinga a cenu Time Out za nejlepší nový dramatický text. Cenu Time Out získala hned několikrát (The Mill on the Floss, Anna Karenina, Coram Boy). Píše i pro televizi a rádio.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz