Heroes of the Fourth Turning

Titul v originále: Heroes of the Fourth Turning

Autor: Will Arbery
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

HEROES OF THE FOURTH TOURNING (HRDINOVÉ ČTVRTÉHO OBRATU)

Čtyři nedávní absolventi nepříliš významné katolické univerzity se sídlem na wyomingském maloměstě se sejdou na farmě jednoho z nich na večírku, pořádaném po univerzitní slavnosti. Farmář Justin, redaktor katolického vydavatelství Kevin, radikálka Teresa a Emily, křehká a nemocná dcera jejich společné profesorky Giny, se ve víceméně podnapilém stavu zdráhají odejít. Všichni – a nejvíc Kevin – mají potřebu s ostatními probrat své pocity a krize. Jak se postupně dozvíme, všichni – ač intelektuálové – jsou Trumpovi voliči. Někteří váhaví – jako křesťanskou lásku k liberálům vzývající Emily -, jiní – jako Teresa, obdivovatelka Steva Bannona – až fanatičtí. K zásadnímu konfliktu však dojde, když Emily přijede vyzvednout její matka Gina. I ona je konzervativní volička, ale její zralý, hlubokým vzděláním a životními zkušenostmi podložený postoj vzbuzuje v ostatních podráždění. Gina pak především nekompromisně odsoudí Teresinu manipulativnost a faktickou nelidskost (jde o hlavní morální problém posledních amerických prezidentských voleb – o otázku legalizace potratů). Mladí donutí svou profesorku odejít. Teprve pak mohou spadnout masky odhalující jejich nezralost, zranitelnost, nejistotu a bezradnost.

Will Arbery (1990), ač pochází z přesně stejného prostředí středozápadních katolických intelektuálů, napsal hru ve snaze pochopit jejich uvažování, které mimo jiné přispělo k Trumpově volbě, kterou sám považuje za katastrofu. Hra „o Bohu a Trumpovi“ (New York Times) měla premiéru 13.9.2019 v newyorském Playwrights´ Horizons a získala už mezitím značný věhlas.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz