Hir

Titul v originále:

Autor: Taylor Mac
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Taylor Mac (USA)

PO NÁLETU (HIR)

přeložil Pavel Dominik

2 m, 2 ž (3 m, 1 ž)

černá komedie

Když se Isaac vrátí domů z několikaleté válečné mise, nenajde před svým rodným domem uvítací výbor ani transparenty. Do domu se téměř ani nedostane. Vchodové dveře jsou zataraseny nejrůznějšími věcmi, které se kupí všude po podlaze od doby, kdy Isaacova matka Paige přestala uklízet. Nehorázný nepořádek však není ten největší šok, který čerstvého válečného veterána čeká. Poté, co Isaacův otec Arnold prodělal mrtvici, se mu Paige začala mstít za léta domácího násilí a nevěry. Odmítá ho obléct do jiného oblečení než dámské noční košile, krmí ho jen estrogenovými koktejly a odepírá mu všechno, co mu dříve dělalo radost. Všechnu svou lásku věnuje své dceři Max, která právě prochází změnou pohlaví. Všechny tyto skutečnosti jsou pro Isaaca po příjezdu domů naprostou novinkou. Jeho vlastní rodina mu ztěžuje proces opětovného začlenění se do společnosti nakonec snad i víc než post traumatický stres. Paigina hyperkorektnost a řeči o rovnoprávnosti a spravedlnosti, ke kterým ji vedou životní kroky její dcery, se ostře střetává s tím, jak se k Isaacovi i svému manželovi doopravdy chová.

Autor vytvořil v této hře obraz domácnosti v tragickém rozkladu fyzickém i duševním a to s notnou. V této dvouaktové hře nastolí hned několik otázek, na které současný svět nedokáže s jistotou odpovědět. Co si můžeme dovolit jeden k druhému? Jak daleko můžeme zajít v omezování pohodlí a svobod našich bližších, když hledáme vlastní identitu?

Tato hra absurdního realismu (jak to pojmenoval sám autor) měla premiéru 1. května 2015 v Mixed Blood Theatre v Minneapolis. Titul byl od té doby uveden i v Belvoir Street Theatre v Sydney či v Londýnském Bush Theatre. Hru lze uvést i v obsazení 3 m, 1 ž.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz