Hlavní přelíčení

Titul v originále: Hlavní přelíčení

Autor: Arnošt Goldflam, Karel Poláček
Žánr: tragikomedie, dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

HLAVNÍ PŘELÍČENÍ

dramatizace, na motivy románu Karla Poláčka

Dramatická prvotina A. Goldflama, napsaná v roce 1981 pro olomoucké studio Fórum je groteskním portrétem člověka, posedlého svéráznou představou o sociální spravedlnosti a rovnosti: Koláře Maršíka dovede hluboce zakořeněný pocit, že má právo na lepší život, až k vraždě a oloupení osamělé ženy – je za vraždu odsouzen a oběšen…

Karel Poláček prokázal ve svém románu důvěrnou znalost prostředí „malého" člověka, nesčetných typů a figurek z periférie, přesně odpozorovává množství detailů z jejich života a jazyka, krok za krokem sleduje zrod zločinu podrobným stopováním jeho psychických a sociálních kořenů a přibližuje se spíše střízlivé sociologické studii či publicistice než umění. A. Goldflam tuto látku zhustil do groteskní a tragikomické dramatické aktovky.

Autor tuto dramatickou hříčku či aktovku v roce 2023 přepracoval a nabízí tak divadlům tento tragikomický až groteskní příběh v novém hávu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz