Hodina dětí

Titul v originále: Children's Hour

Autor: Lillian Hellmanová
Žánr: hra
Překladatel: Anna Nováková Světlíková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 12

Lillian Hellman(ová) (Velká Británie)

HODINA DĚTÍ (CHILDREN´S HOUR)

přeložila Anna Nováková Světlíková

2 m, 12 ž

První divadelní hra Lillian Hellmanové se odehrává v prostředí malého města v Nové Anglii. Ústředním tématem je lež a její tragické následky; děj se také opírá o problematiku homosexuality a jejího přijetí ve společnosti, vyvrací mýtus o nevinnosti dítěte a lásce, která překoná všechny překážky. Síla hry spočívá především ve ztvárnění nadčasové otázky nespravedlivého utrpení jedince tváří v tvář společenské spravedlnosti.

Karen Wrightová a Martha Dobieová, dlouholeté přítelkyně a zakladatelky vlastní dívčí školy, jsou svou žačkou falešně obviněny z lesbického vztahu. Čtrnáctiletou Mary vychovává její babička, paní Tilfordová, mecenáška školy. Mary využije slabosti, kterou pro ni babička má, i svého tyranského vlivu na ostatní žačky, aby její tvrzení obstálo i proti důkazům. Karen a Martha zažalují paní Tilfordovou za křivé obvinění, ale spor prohrají.

Obvinění z lesbického vztahu znamená pro školu konec. Martha a Karen přicházejí o vše, co léta pracně budovaly, a ocitají se v bezčasí beznaděje. Karen se rozchází se svým snoubencem, protože ten navzdory své lásce a věrnosti přece jen o vztahu Marthy a Karen zapochyboval. Karen si uvědomuje, že její manželství s Joem by touto skutečností bylo navždy zatíženo a nakonec by neobstálo. Martha následkem Maryiny lži paradoxně nachází pravdu: uvědomí si, že Karen skutečně miluje. Nedokáže však svou odlišnost unést a zastřelí se. Paní Tilfordová přichází požádat Karen o odpuštění, protože vyšlo najevo, že Mary učitelky obvinila neprávem. Výčitky svědomí, které paní Tilfordová nyní prožívá, otvírají cestu k náznaku smíření na konci hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz