Homevideo

Titul v originále: Homevideo

Autor: Can Fischer, Jan Braren
Žánr: dramatizace
Překladatel: Zdeněk Janál
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 4

Hra pro mládež / adaptace, podle stejnojmenného scénáře Jana Brarena.

Jakobovi je 15 let, hraje rád na kytaru a zajímá se o natáčení filmů. Rodiče se chtějí rozejít a on je zamilovaný do Hannah. Jde zkrátka o normálního puberťáka, co hledá své místo na tomto světě.

Jenže Jakobova matka půjčí Jakobovu kameru jeho spolužákům Henrymu a Erikovi. Na kartě jsou bohužel uloženy choulostivé záběry – vyznání lásky Hannah a záběry masturbace. Henry a Erik tyto záběry zhlédnou a události poté naberou tragických obrátek. Henry vydírá Jacoba, posílá mu nenávistné e-maily a nakonec pověsí intimní videa na internet. To má smutné následky: o Jakobovi se začne veřejně diskutovat, jeho spolužáci ho začnou na internetu i mimo něj šikanovat. Síť nic nezapomíná a změna školy tak nepřinese žádné zlepšení. Situace se zdá být bezvýchodná a sami rodiče, kteří chtějí pomoci, svou pomocí spíše škodí. Jakob zvolí jako jediné možné východisko ze svého zoufalství sebevraždu.

Hra z roku 2012 přesně vystihuje nebezpečí a dynamiku cybermobbingu a sleduje proměnu normálního kluka v bezmocnou oběť - vznikla podle televizního seriálu, který byl oceněn Cenou bratří Grimmů. V premiérové inscenaci Theater Baden-Baden (prem. 2.10.2013) vedle sebe hráli členové souboru a mladiství – tato inscenace byla v roce 2014 nominována na cenu JugendStückePreis v rámci Heidelberger Stückemarkt a byla zveřejněna v antologii her o mobbingu. Česká premiéra proběhla v MD Most v únoru 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz