Homohalal

Titul v originále:

Autor: Ibrahim Amir
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 4

Ibrahim Amir (Rakousko)

HOMOHALAL

6 m, 3 ž

hořká komedie o migrantech a imigrantech

Píše se rok 2037, v Německu žijí lidé různých kultur v míru, rasismus a islamofobie patří dávno minulosti. Drážďany se staly evropským příkladem tolerance a poslední pravicoví radikálové se potácejí v depresi.

Jednoho dne se opět po delší době setkají dřívější přátelé – kvůli sebevraždě uprchlíka, který se sem přestěhoval před 20 lety. Vzpomínají na proběhlé boje, na to, co všechno se jim podařilo. Fasáda harmonie a sentimentality se však začíná rychle drolit, otevírají se staré jizvy a narážejí na sebe nezodpovězené otázky. A když se dostane na světlo zločin, k němuž došlo před dvaceti lety, začne boj na život a na smrt o právo silnějšího.

Hra volně reaguje na vídeňské události z roku 2012, když mnoho měsíců před přívalem milionů lidí obsadila skupina žadatelů o azyl ze Středního Východu vídeňský kostel, aby upozornila na svou neuspokojivou situaci. Proto se rozhořela vášnivá debata zleva i zprava, na jedné straně byli uprchlíci idealizováni, na druhé kriminalizováni. Autor, sám syrský Kurd, s nimi vedl po dva roky workshopy a rozhovory s aktivisty využil k napsání této hry. Výsledkem je neidealizovaný pohled na různá klišé a předsudky, hořká komedie o konfliktech mezi lidmi a kulturami. Je vůbec dovoleno se takovým věcem v divadle smát? Autor tvrdí, že ano – na obou stranách je totiž mnoho chyb, fobií a resentimentů. Že to však není jednoduché, ukazuje skutečnost, že plánovaná premiéra ve Vídni byla kvůli tématu v roce 2016 zrušena, autor látku přepracoval pro Staatsschauspiel Dresden (prem. březen 2017), ovšem odvážná komedie je aktuální všude.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz