Honey You Look Strange

Titul v originále: Näytät vieraalta rakas

Autor: Marjo Niemi
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

Marjo Niemi (Finsko)

NÄYTÄT VIERAALTA RAKAS / HONEY YOU LOOK STRANGE (MILÁČKU, VYPADÁŠ DIVNĚ)

1 m, 3 ž

Matka (Irja), sestra (Siru), věrný přítel (Juha) a manželka (Ilse) s právě narozeným dítětem na letišti čekají na repatriaci těla Harriho, který byl zabit během vojenské mise v Afghánistánu. Let má zpoždění a dlouhé čekání si zahrává s psychikou všech přítomných.

Smrt Harriho je pro všechny velkou ztrátou. Matka, zdá se, syna považovala za úspěšnější než neprovdanou dceru, které už je 36, nemá vztah, vydělává málo a vrcholem jejího života byl výlet do Indie, kde nedosáhla duševního míru, ale naopak spadla do drog a bratr ji musel zachránit pohotovou půjčkou. Pro Juhu byl Harri jeho lepším já, člověk, který věděl, co v životě chce, uměl dělat správná a závazná rozhodnutí, zatímco Juha se nedokázal usadit a vzdát se staromládeneckých výhod. Ilse milovala Harriho jako zodpovědného manžela, který se rozhodl jít na rok do armády, aby vydělal na splátky bydlení. Nevyčítá mu proto, že celé těhotenstvá byla sama a všechny důležité situace, u kterých měl být Harri, zastal Juha.

Když Harriho mrtvolu konečně dopraví, zjistí se, jak vlastně umřel. Dal se na obchodování s lidmi a při jedné takové akci byl zastřelen. Do vlasti přijíždí bez poct, ne jako padlý hrdina, ale jako zrádce.

Všichni najednou vidí, jak se mýlili. Harri nebyl ten, za koho jej milosrdná paměť vydávala. Postavy se znovu vracejí do minulosti a skládají si pravdivý obraz mrtvého. A také pravdivý obraz o sobě.

Juha začne naléhat na Ilse, aby teď milovala jeho. Ilse přiznává, že celou dobu věděla, že ji Juha miluje. Vždycky jednou za rok mu dovolila, aby ji někde v koutě políbil, chtěla si totiž podržet druhou možnost, kdyby manželství s Harrim nakonec nevyšlo. Teď už ale o Juhu nemá zájem. Nato Siru odtajní svůj poměr k Juhovi. Stejně jako si Ilse pěstovala Juhu, Juha chodil na občasné tajné návštěvy za Sirou, která po léta doufala, že spolu začnou žít. Juha ji ale využíval jako vždy připravenou záplatu na nudu a sexuální potřeby. Vidíme, že Sira není svobodná a bezdětná z přesvědčení, jak to dosud prezentovala, ale protože marně čekala na někoho, kdo o ni neměl vážný zájem. Všichni jsou hluboce raněni. Život ale ještě neskončil, je třeba jít dál.

V agentuře máme anglickou verzi hry.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz