Horké léto 68

Titul v originále: Horké léto 68

Autor: Viliam Klimáček
Žánr: komedie, tragikomedie, černá komedie
Překladatel: Jana Pithartová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 5

černá komedie

Slovenský evangelický farář káže kanadským venkovanům a své blízké za oceánem zdraví z rádia Hlas Ameriky. Slovenská lékařka léčí domorodé obyvatele kanadského severu. Mladý kytarista si jako barový muzikant v Mnichově vydělává na novou aparaturu pro svou slovenskou kapelu, ale už se k ní nevrátí… Příběhy několika československých emigrantů z roku 1968 se odehrávají ve snech stárnoucí Anny, kterou pravidelně vyslýchá Státní bezpečnost. Vyslýchá ji marně, a proto jí nepovolí zahraniční cestu na pohřeb vlastního syna. Anna ani po letech neví, jestli bylo po okupaci v roce 1968 lepší utéct, nebo zůstat. A román o exodu 68 nikoho nezajímá. Ani v zahraničí, ani doma.

Hra s podtitulem „ako sme utekali“ předního slovenského dramatika Viliama Klimáčka, dokumentující československou normalizaci a její dopad na každodenní život lidí, vznikla pro krajanské divadlo v Torontu. K 50. výročí srpna 1968 ji pak uvedlo autorské divadlo GUnaGU v Bratislavě. Jistě si zaslouží i české provedení.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz