Hospitality Suite

Titul v originále: Hospitality Suite

Autor: Roger Rueff
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4

Roger Rueff (USA)
HOSPITALITY SUITE (SALONEK S OBČERSTVENÍM)
4 m

V malém pokoji na 26.patře hotelu Holiday Inn v centru Wichity v Kansasu připravují tři zástupci firmy na průmyslová mazadla občerstvení pro delegáty oborové konference. Jedním z nich je Phil, nedávno rozvedený šéf oddělení, který přichází do let (50-60) a začíná pochybovat o smyslu svého života a práce. Dalším je čtyřicátník Larry, energické ztělesnění sebevědomého obchodníka. Třetím je Bob (kolem 25), čerstvě naverbovaný ve výzkumném oddělení společnosti, aby pří tého příležitosti reprezentoval technologickou úroveň firmy. Čerstvý absolvent, čerstvě ženatý, přátelský, zvídavý, nábožensky založený. Larry a Phill mají pro tento večer jednoduchý cíl - seznámit se s Dickem Fullerem, výkonným ředitelem jedné z největších výrobních firem na Středozápadu USA, který by se mohl stát zachráncem jejich churavějící společnosti.
Když připravují sebe i pokoj na večerní událost, jejich hovor se dotýká i důvěrných otázek, které se v obchodním světě často neřeší - včetně otázky víry, v níž se ozřejmují příkré rozdíly mezi Larrym a Bobem.
Pozdě večer, když poslední účastníci party dopijí poslední drink a opustí pokoj, Phil a Larry propadnou zoufalství, protože Dick Fuller se neukázal. Larry se ho dokonce vydal v průběhu večera hledat, ale nezastihl ho. Všechno se zdá být ztracené, když si ale díky uřeknutí uvědomí, že Dick Fuller na party byl, ale mluvil s ním nevědomky Bob, a to velmi dlouze a o tématech, která s průmyslovými mazadly nesouvisela, například o své víře. Tento fakt přilije do ohně konfliktu mezi Larrym a Bobem. Bob je vyslán, aby Dicka Fullera našel na jiné party v téže ulici a stal se prostředníkem při splnění Larryho a Philovy touhy mluvit s ním o mazadlech.
Ještě později, když Phil s Larrym čekají na Boba, vyplouvá znovu na povrch problém smyslu života, který Phila neodbytně pronásleduje - stírá se tenký povrch jejich přátelství a odhaluje se, co si jeden o druhém skutečně myslí. Když se vrátí Bob a přizná, že Dicka Fullera sice našel, ale nepodařilo se mu přimět ho k hovoru o Ježíšovi, odhazují všichni rukavice a ran není nikdo ušetřen.
Filmovou adaptaci hry natočil pod názvem The Big Kahuna režisér John Swanbeck v roce 1999. Scénář byl dílem autora. V hlavních rolích se objevili Kevin Sacey (Larry), Danny DeVito (Phil) a Peter Facinelli (Bob).


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz