Hotel Savoy

Titul v originále: Hotel Savoy

Autor: Joseph Roth, Arnošt Goldflam
Žánr: dramatizace
Jazyk: čeština
Postavy: muži 19 ženy 6

Joseph Roth - Arnošt Goldflam

HOTEL SAVOY

hra o 22 obrazech

dramatizace stejnojmenného románu v překladu jejího autora

19 mužů, 6 žen, kompars

Gabriel Dan, trochu kafkovský hrdina Rothova u nás nepřeloženého románu se vrací z válečného zajetí a ubytuje se ve velkém hotelu v blíže neurčeném městě kdesi na hranici Východu, odkud přichází, a Západu, kam má namířeno. Setkává se zde s místními boháči, ale i chudáky, kterým záhadný hoteliér periodicky zabavuje majetek, když nemohou zaplatit účet. Gabriel není schopen navázat milostný vztah s dívkou, která ho přitahuje, zato však zbohatne, když se stane tajemníkem amerického milionáře, který svými investicemi každoročně sanuje své bývalé krajany: způsobí tím konjunkturu celého města, která však, jak tušíme, nepřežije jeho odjezd.

Druhou postavou, která Dana městem provází je Chorvat Zvonimír, jehož heslem je: "Buď Amerika nebo revoluce!". Při rabování, které ve městě rozpoutá svými temperamentními projevy k válečným navrátilcům, vyhoří nakonec hotel Savoy a v jeho plamenech zmizí tajemný hoteliér i on sám.

Do Ameriky odjíždí nakonec sám Gabriel. - Poslední slova hry nás ale odkazují k hrdinovi jiného románu jiného autora, jehož Amerika není než pokračováním bludiště světa tohoto století.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz