Hothouse

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 1

Harold Pinter (Velká Británie)

THE HOTHOUSE (PAŘNÍK)

6 m, 1 ž

Ačkoliv tuto hru napsal Pinter již v roce 1958, odložil ji na více než dvacet let do šuplíku a premiéry se dočkala až v roce 1980. V současné době prožívá tato černá komedie své znovuzrození, s velkým úspěchem ji uvedl David Jones v Minerva Theatre v Chichestru a jednu z hlavních rolí si tu zahrál i sám autor. Kritiky hýří chválou, dozvídáme se, že jde o vtipný vzrušující dodatek k Pinterovu souboru děl, o hru nebývale nabitou charaktery, událostmi i humorem nebo dokonce, že jde o autorovu nejvtipnější hru.

The Hothouse je hra nezakrytě vtipná a nezakrytě politická, jejíž humor nosí ty nejtmavší barvy. Odehrává se v poněkud tajemném, značně děsivém a velmi zkorumpovaném státním ústavu pro choromyslné, který nám nejspíš ze všeho bude připomínat vězení. Věčně zamčení pacienti (zredukovaní na pouhá čísla) mohou být kdykoliv znásilněni i zabiti, aniž by se o tom, kdo dověděl. Ředitel onoho děsivého zařízení, bývalý plukovník Roote (hraný Pinterem), není ani mocen zaregistrovat, že je Štědrý den, když je postaven před dva problémy: dnes jeden pacient zemřel a jiný dal život dítěti - Roote reaguje na tuto situaci po herodovsku, rozhodne se dítěte zbavit. ("Mně chybět nebude. Tobě snad ano? Tak proč by mělo chybět matce?") Hra ne nepodobná noční můře a přesto velmi vtipná -byť její humor mnohdy balancuje na hranici přijatelnosti - se nedá Vašemu zájmu než doporučit.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz