House Keeper

Titul v originále:

Autor: Morna Regan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Morna Regan(ová) (Velká Británie)

HOUSE KEEPER (MAJITEL DOMU)

1 m, 2 ž

Psychologický thriller s prvky černého humoru se zabývá povahou vlastnictví, dědictvím a úplatností.

Třicátnice Mary jednoho večer vtrhne do luxusního domu na Manthattanu, který obývá bohatá šedesátnice Beth. Mary v zoufalé životní situaci, bez bydlení, bez peněz, se třemi dětmi v autě před domem, se rozhodně, že bere spravedlnost do svých rukou: od nynějška bude ve zbytečně velkém domě bydlet s Beth. Zná ji, když ji obsluhovala ve stánku v ulici, Beth ověšená šperky a navlečená v kožichu pro ni představuje další symbol jejího osobního neštěstí…

Psychologicky laděný text si pohrává s pohledem na to, co pro koho představuje osobní štěstí (a „právo“ na něj), životní úspěch, bezpečí. Do hry poté vstupuje zcela nečekaný obyvatel domu – Bethin manžel Hal v pokročilém stadiu dědičné choroby. V tu chvíli se (podle Mary) spokojený Bethin život otřese v základech: o tom, že v domě žije i její těžce nemocný manžel, nemá Mary ani tušení. S příchodem trosky pod sedativy, s neustálými křečovitými záškuby, se ukazuje odvrácená strana dědictví a peněz, ale tako ambivalentní pohled na cenu lásky a života. Beth se rozhodne z domu odejít, klidně ho Mary přenechá celý – ovšem včetně nájemníka. Je Beth jen otrokyní svého nemocného muže? Nebo ho udržuje při životě násilím, aby se mu tímhle tristním koncem pomstila za jeho dávné viny?

Autorka nejprve napsala aktovku na stejné téma (na objednávku newyorské divadelní společnosti Origin), která byla uvedena v roce 2008 v New Yorku na 1. Festivalu irského divadla. Stávající verze uvedla v květnu 2012 divadelní společnost Rough Magic Theatre Company v dublinském Project Arts Centre. Hra získala cenu Irish Times pro nejlepší novou hru (Irish Times Best New Play Award) a byla nominována na cenu irských dramatiků a scénáristů (Irish Playwrights and Screenwriters Award).

Morna Regan se narodila v Severním Irsku, nyní žije v Londýně. Vystudovala angličtinu a divadlo a získala Fulbrightovo stipendium na studium v University of Southern California, Los Angeles. Než začala psát, působila jako herečka v nejrůznějších divadlech. Její první hra Midden byla uvedena v Edinburghu (na festivalu Fringe získala v roce 2001 první cenu), Londýně a hrála se i v Irsku. Píše i pro film, rozhlas a televizi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz