How I Learned to Drive

Titul v originále: How I Learned to Drive

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Paula Vogel (USA)

JAK JSEM SE UČILA ŘÍDIT (HOW I LEARNED TO DRIVE)

přeložila Lenka Kapsová

3 m, 3 ž

Hra oceněná Pulitzerovou cenou za drama za rok 1997. V ČR byla zatím uvedena dvakrát - v české premiéře v Činoherním studiu Ústí nad Labem v březnu 2008 a v pražské Komorní činohře v květnu 2010.

Hlavní hrdinka Li´l Bit, vypráví příběh "pedofilie z pohledu Lolity" v "ich-formě": Autorka zkoumá tragédii svých hrdinů a ozvláštňuje ji tu patosem, jehož nositelem je "řecký" chór vedlejších postav, tu humorem, nad nímž zatrne - jeho původcem a průvodcem je totiž dětská nevědomost. "Přítomným časem" hry je okamžik iniciace hrdinky, jímž je v Americe tradičně příprava na získání řidičského průkazu. Li´l Bit učí řídit její skvělý strýček a zažívají přitom spoustu legrace. Pouze připravenému divákovi přijde vzájemná koketerie učitele a rozpustilé žačky poněkud podezřelá. Teprve následující scény ozřejmí počátek, ale i tragický konec vztahu obou na pohled příjemných lidí: strýček Peck svou neteř zneužil už před několika lety a dívka si teprve postupně bude uvědomovat psychické následky, které to pro ni znamená. Ještě hůře skončí Peck, jehož sexuální úchylka - tragicky se vyhrocující v nikdy nenaplněné lásce k mladičké neteři - nakonec vyřadí ze společnosti a docela zničí. Hra má rysy příběhu napsaného z psychoterapeutických pohnutek (ač byl záměr autorky údajně výlučně umělecký) a svým objektivizujícím katarzním vyústěním může sloužit i k terapii jiných životních úrazů a vin, ke kultivaci umění "řídit" sama sebe.

„... hra začíná zvesela a s nadhledem, takže jste okamžitě odzbrojeni. Pak, než si to stačíte uvědomit, jste vtaženi do tmavého, nepřátelského území, a je pozdě vrátit se zpět... Paula Vogel má dar vyvážit humor a patos, a přitom nebanalizovat ani jednu z těchto emocí. Hra nabízí suše objektivní i hluboce soucitný pohled; je lehká i zničují. Paula Vogel provedla úžasnou, trýznivou sondu do studně neodbytných vzpomínek jedné ženy." (The New York Times)

Křehká hra o pedofilii? Paula Vogel toto neslučitelné spojení proměnila ve skutečnost." (New York Newsday)

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz