How to be a Kid

Titul v originále:

Autor: Sarah McDonald Hughes
Žánr: hra pro děti
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Sarah McDonald Hughes (Velká Británie)

HOW TO BE A KID (JAK BÝT DÍTĚTEM)

1 m, 2 ž

hra pro děti

„Superholka. Tak mi mamka a babička říkaly, když jsem byla malá. Chvíli jsem si skutečně myslela, že jsem superhrdinka s nadpřirozenými schopnostmi. Předstírala jsem, že něco zachraňuju a létám a tak. Ale jednoho dne jsem si uvědomila, že ve skutečnosti nic takového, jako jsou superhrdinové, neexistuje. Že jsem jen obyčejná holka. Což mě dost zklamalo.“

Molly je dvanáct. Ráno vstane, udělá snídani pro sebe a svého malého bratra. Připraví se do školy, dohlédne na to, aby si bráška vyčistil zuby, a před odchodem mu ještě přičísne vlasy. Odpoledne ho zas ze školy odvede domů. Molly se poslední dobou musí starat o všechno. Její mamince totiž není dobře, trpí po smrti babičky depresemi. Dvanáctiletá holčička na první pohled všechno zvládá výborně, jenže už pomalu zapomíná, jaké to je být dítětem. Malá superhrdinka chce všechno utáhnout sama a rozhodně se nehodlá rozbrečet. Jenže je jí opravdu jen těch dvanáct.

Hra zpracovává téma ztráty bližního, přičemž přispívá k současnému trendu vnášení dosud tabuizovaných témat do divadla pro nejmladší diváky. Primárně se ale soustředí na problematický věk kolem puberty, kdy se sama Molly přiznává, že už neví, jestli je dítětem či dospělým. Autorka se zaměřuje na popsání vnitřního světa mladé dívky, která se poprvé setkává se skutečnými obavami z budoucnosti a která si s nimi neví rady. Kombinace dětské fantazie, díky které se na jevišti odehraje například i velkolepá honička v autech, působí efektní kontrast s velmi dospěláckými problémy. Hra plná vřelé empatie i humoru dokáže za užití minimálních prostředků evokovat přerod mezi dětstvím a dospělostí a v mnohém promlouvat i k dospělým divákům.

Premiéru hry připravila divadelní společnost Paines Plough ve spolupráci s londýnským Orange Tree Theatre a Theatr Clywd poblíž Liverpoolu v rámci svého turné po Velké Británii (Roundabout Season) v roce 2017. Hra získala řadu ocenění, mimo jiné i cenu za nejlepší novou hru pro mladé publikum Writers Guild Award v roce 2018.

Hra je určena pro tři herce, kteří postupně zahrají devět dalších rolí. Hra je určena pro publikum ve věku 7 až 11 let, je otevřena také dětským hercům a různému zpracování v dětských kolektivech. Pro inscenaci není třeba žádná výprava.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz